Jak działa schodołaz dla osób niepełnosprawnych?

Jak działa schodołaz dla osób niepełnosprawnych?

Gdy nasze ciało zawodzi, a pokonywanie barier architektonicznych staje się niewykonalne, naprzeciw wychodzi nam nauka. To właśnie dzięki osiągnięciom współczesnych badaczy możemy na nowo cieszyć się samodzielnością, a poruszanie się w domu, w miejscu pracy, w lokalu, czy po prostu na ulicy, nie będzie wymagało konieczności korzystania z pomocy osób trzecich. Wynalazkiem, który pozwala osobom niepełnosprawnym i starszym na takie właśnie przełamywanie barier i trudności jest schodołaz – innowacyjne rozwiązanie, dedykowane wszystkim tym, dla których do tej pory korzystanie ze schodów stanowiło nie lada wyzwanie.

Schodołaz – co to jest i jak działa?

Schodołaz to urządzenie, które pozwala na transport osoby starszej czy niepełnosprawnej po schodach, bez dużego wysiłku ze strony opiekuna. Z reguły schodołazy dzieli się na dwie grupy. Profesjonalny sklep medyczny Patronus oferuje ich oba rodzaje. Do pierwszej z nich należą maszyny o najprostszej konstrukcji, stanowiące swego rodzaju uzupełnienie wózków inwalidzkich. Sprawdzają się one nawet na wąskich schodach i wymagają absolutnie minimalnego zaangażowania ze strony opiekuna osoby starszej czy niepełnosprawnej. Druga grupa to schodołazy nieco bardziej skomplikowane, umożliwiające płynne poruszanie się, choć wymagające nieco więcej pomocy osoby trzeciej. Ważne jednak, że obojętnie z której kategorii produkt wybierzemy, z pewnością przywróci on w znacznym stopniu samodzielność i pozwoli przełamać istniejące bariery.

Rodzaje schodołazów

Schodołazy, jakie oferuje współczesny rynek, podzielić można na trzy rodzaje. Pierwszym z nich jest schodołaz platformowy, stosowany na ogół we wszystkich budynkach publicznych, dostosowanych do osób niepełnosprawnych. Jego atutem są spore rozmiary platformy, która umożliwia transport w zasadzie każdego rodzaju wózka inwalidzkiego. Niestety, wymiary stanowią w tym przypadku nie tylko zaletę, ale również i główną wadę produktu. Często zdarza się bowiem, że ciężko zainstalować schodołaz w węższych przejściach czy klatkach schodowych. Innym rodzajem są schodołazy gąsienicowe, czyli druga grupa produktów, które wyposażone zostały w charakterystyczne gąsienice, dzięki którym urządzenie przemieszcza się po schodach, bez konieczności użycia rąk. Główną zaletą jest tutaj intuicyjność – osoba starsza czy niepełnosprawna z pewnością poradzi sobie z obsługą, która sprowadza się do wybrania kierunku jazdy – w górę lub też w dół schodów. Ostatni już rodzaj stanowią schodołazy kroczące. Są to urządzenia nieco bardziej skomplikowane. Na ich konstrukcję składają się dwa zestawy kół. Umieszczone przy nich osie na zmianę wykonują ruch kroczący – jedna z nich wchodzi lub schodzi po kolejnych stopniach, druga stanowi w tym czasie podporę całej konstrukcji. Głównym atutem jest możliwość użycia schodołazu nawet na bardzo wąskich, a jednocześnie stromych schodach. Dodatkowo urządzenie można w łatwy sposób złożyć, co przydaje się w przypadku konieczności jego transportu. Niestety, schodołaz podczas pracy może być źródłem wstrząsów, obniżających komfort osoby z niego korzystającej. Wybór odpowiedniego urządzenia, adekwatny do potrzeb jego przyszłego użytkownika, nie jest rzeczą łatwą. Warto więc w tym zakresie posłuchać rad specjalistów, którzy na co dzień zajmują się prezentacją i sprzedażą, posiadając w tym względzie dużą wiedzę i doświadczenie.

Wynajem sprzętu medycznego

Ile kosztuje schodołaz?

Ceny schodołazów różnią się od siebie, w zależności od ich rodzaju czy marki. Zazwyczaj ich koszt wynosi między 10 a 20 tys. zł. Innowacyjne urządzenie do pokonywania schodów nie należy do najtańszych, jednak istnieje możliwość jego wypożyczenia. Wynajmu sprzętu można dokonać na stronie https://patronus-med.pl/wypozyczalnia-sprzetu-medycznego/, gdzie znajdziemy szeroki wybór asortymentu medycznego oraz rehabilitacyjnego. Sklep oferuje także przeszkolenie z zakresu użytkowania wybranego przez klienta urządzenia.

Zalety schodołazów

Schodołazy to urządzenia, które poszczycić się mogą wieloma zaletami. Rozwiązanie to znacznie ułatwia życie osobom, dla których do tej pory pokonywanie barier architektonicznych było bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe. Dla schodołazów pojęcie „przeszkoda” w zasadzie nie istnieje. Mogą działać zarówno na wąskich, jak i bardzo stromych schodach. Złożenie, transport i użytkowanie nie powinno stanowić żadnego problemu. Dodatkowo zasilanie akumulatorem eliminuje konieczność stałego podpięcia do źródła prądu, a urządzenia są praktycznie niewidoczne dla innych użytkowników danej przestrzeni.

Schodołazy to niezwykle użyteczne przyrządy, podnoszące na zdecydowanie wyższy poziom życie osób niepełnosprawnych i starszych, dla których samodzielne poruszanie się jest utrudnione i stanowi przy tym często źródło olbrzymiego stresu. Inwestycja w tego typu urządzenie na pewno zwróci się w postaci uśmiechu i większej pewności siebie, a dobór odpowiedniego modelu i rodzaju warto powierzyć specjalistom, którzy z chęcią udzielą odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

Metody powiększenia piersi – na co się zdecydować, by biust był większy? Niedoczynność tarczycy – czy jest chorobą cywilizacyjną?
Comments are closed.