Tabletka dzień po, a tabletki antykoncepcyjne

Tabletka dzień po, a tabletki antykoncepcyjne

Środki antykoncepcyjne mają za zadanie ograniczyć szansę na zajście w ciążę. Ich skuteczność zależy od formy, sposobu ich podawania i predyspozycji danej osoby. Popularne tabletki antykoncepcyjne, o ile są przyjmowane regularnie zgodnie z zaleceniami lekarza, redukują ryzyko zajścia w ciążę w ok. 99%. Jedną z form antykoncepcji jest ta o charakterystyce awaryjnej. Stosuje się ją w momencie, kiedy z różnych przyczyn nie zastosowano środków prewencyjnych przed seksem. Wskazujemy różnice pomiędzy tabletką dzień po, a tabletkami antykoncepcyjnymi.

Tabletka dzień po, a tabletki antykoncepcyjne – na czym polega różnica?

Jeden i drugi preparat chroni przed zajściem w ciążę. Tabletka dzień po jest w swojej istocie środkiem antykoncepcyjnym – ma jednak nieco inną specyfikę działania. Powszechnie określa się ją mianem środka awaryjnego, dlatego ścisłe zaliczanie jej do metod antykoncepcyjnych może wprowadzać nieco zamieszania pojęciowego. Preparat wykorzystuje się w momencie, gdy wszystkie inne metody antykoncepcji zawiodły (uszkodzona prezerwatywa) i np. nie zastosowano tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych przed stosunkiem.

Antykoncepcja awaryjna w praktyce

Zdarza się, iż  tabletki antykoncepcyjne, stosowane przez kobietę skończyły się, zagubiły lub wystąpiła inna losowa przyczyna uniemożliwiająca ich zażycie. W takim wypadku, po stosunku, można zastosować antykoncepcję awaryjną, która stanowi jednorazowy zamiennik zwykłej antykoncepcji. Zarówno tabletki dzień po, jak i standardowe tabletki antykoncepcyjne mogą zostać wystawione na receptę. Pacjentka może uzyskać ją także zdalnie (takie usługi oferuje m.in. przychodnia online twoje zdrowie 24 pl).

Tabletki antykoncepcyjne – jak działają?

Głównym zadaniem tabletki dzień po jest zablokowanie ruchów komórki jajowej. Chodzi o to, aby zapłodniona nie uwolniła się do jajowodów w celu zagnieżdżenia się w przestrzeni macicznej. Działa ona zazwyczaj do kilku dni i nie jest sposobem na przerwanie już trwającej ciąży. W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, tabletkę dzień po należy przyjąć niezwłocznie po stosunku. Producenci dostępnych preparatów wskazują, że nie może być to później niż kilkadziesiąt godzin po stosunku (zwykle do 3, czasami do 5 dni). Pigułka chroni jedynie “tu i teraz”, wobec czego nie jest sposobem na zabezpieczenie się przed kolejnym stosunkiem, już po zażyciu tabletki. Preparat dostępny jest na receptę, wobec czego kobieta musi wcześniej uzyskać ją od lekarza. W większości dużych miast w Polsce można zrobić to od ręki, także za pośrednictwem Internetu (sprawdź: tabletka dzień po Wrocław).

Jak działa zabieg laserowego usuwania chrapania? Z czego wynikają podrażnienia po goleniu oraz jak je łagodzić?
Comments are closed.