Jak działa zabieg laserowego usuwania chrapania?

Jak działa zabieg laserowego usuwania chrapania?

Wiele osób ni słyszących wcześniej o tej metodzie może się bardzo zdziwić. Jest to jednak prawda, która ma solidne podstawy medyczne – w wielu przypadkach można usunąć lub zniwelować chrapanie przy użyciu lasera.

Dlaczego chrapiemy?

Laserowe usuwanie chrapania jest nie tylko skuteczną, ale bardzo ciekawą metodą. Aby zrozumieć samo działanie urządzenia, musimy mieć świadomość, jak to się właściwie dzieje, że człowiek chrapie.

W normalnej sytuacji wydawany jest najwyżej szmer wdychanego/wydychanego powietrza, gdy wędruje z płuc na zewnątrz (głośniejszym przy wzmożonym wysiłku, kiedy nie śpimy). Inaczej dzieje się w przypadku osoby z problemem chrapania. Powstaje ono zazwyczaj w fazie wdechu, choć niewykluczone jest także chrapanie przy wydychaniu powietrza.

Odpowiedzialnym za dźwięk (i co za tym idzie: utrudnione zasysanie powietrza) jest podniebienie miękkie oraz języczek. Gdy chrapiący w czasie wdechu zasysa powietrze, zaczynają one wibrować, wydając nieprzyjemny dźwięk.

Laserowe usuwanie chrapania

„Dobrze – ale co mają promienie świetlne lasera do wibrowania podniebienia?” – zapyta ktoś. Już śpieszymy z odpowiedzią. Jak wspomnieliśmy w poprzednim nagłówku, za chrapanie odpowiedzialne są m.in. zwiotczałe tkanki podniebienia i języczek. Laser podgrzewa tkankę, co  powoduje koagulację kolagenu. Dzięki temu podniebienie i języczek się utwardzają i nie wibrują przy wydychaniu powietrza. Efekt użycia lasera może utrzymywać się nawet do dwunastu miesięcy. Jedną z zalet tej formy leczenia chrapania jest jej bezbolesność oraz brak konieczności znieczulenia w trakcie zabiegu.

Istnieją także inne metody. Jeśli masz problem z chrapaniem, to może szukasz lekarza, jakim jest chirurg szczękowo – twarzowy Gdańsk? W Trójmiejskiej klinice Impladent wykonywane są regularnie zabiegi laserowego usuwania chrapania oraz konsultacje – https://www.ziemlewski.pl/oferta-zabiegi/leczenie-chrapania/.

Korzyści związane z leczeniem chrapania oraz bezdechu

Chrapanie zazwyczaj połączone jest z bezdechem. Ten drugi jest bardzo groźny dla zdrowia i negatywnie wpływa na nasza kondycję. Przede wszystkim organizm jest niedotleniony. Jesteśmy niedotlenieni, chronicznie zmęczeni i niewyspani. Możemy mieć problemy z nadciśnieniem, bolami głowy. Zwiększa się także ryzyko groźnych chorób – na przykład zaburzeń rytmu serca lub cukrzycy.

Bezdech i chrapanie nie oddziałują tylko na nas. Często to partnerka lub partner w sypialni także odczuwa negatywne skutki – wybudza się w nocy i/lub ma problemy z zaśnięciem oraz spokojnym, nieprzerwanym snem. My jesteśmy także nerwowi, przez co cierpi życie rodzinne.

Butelka na wodę – poznaj rozwiązanie na każdą okazję! Tabletka dzień po, a tabletki antykoncepcyjne
Comments are closed.