Opieka dla seniora – dom opieki czy rozwiązania alternatywne?

Wybór domu opieki dla seniora to niełatwa (także pod względem emocjonalnym) decyzja, która wymaga rozważenia wielu aspektów i uwzględnienia potrzeb oraz nastawienia samego seniora.
Jak wybrać dom opieki dla seniora?
Weryfikując organizację opieki, przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić poziom i jakość opieki medycznej oferowanej przez ośrodek. Ważne jest, aby w placówce pracowali wykwalifikowani lekarze, pielęgniarki i opiekunowie, którzy będą w stanie odpowiednio zareagować w przypadku nagłych sytuacji zdrowotnych oraz zapewnią regularną opiekę nad osobami starszymi, szczególnie tymi z chorobami przewlekłymi. Kolejnym ważnym aspektem jest komfort i warunki mieszkalne w danym domu opieki i dostosowanie do szczególnych wymagań osób starszych. Ważne jest nie tylko zaplanowanie opieki, lecz także dostępność różnorodnych aktywności i programów rekreacyjnych, które pomagają utrzymać sprawność fizyczną i umysłową seniorów oraz zapewniają im codzienną rozrywkę.
Ponadto dom opieki powinien znajdować się w dogodnym miejscu umożliwiającym regularne odwiedziny przez rodzinę i bliskich. W końcu istotny w przypadku wyboru domu opieki czy domu pomocy społecznej jest koszt pobytu. Warto z pewnością także zasięgnąć opinii innych rodzin, które korzystają z usług domu opieki, aby uzyskać sprawdzone informacje o codziennym funkcjonowaniu placówki, jakości opieki oraz ogólnej atmosferze panującej w ośrodku.
Opieka całodobowa we własnym domu czy rezerwacja miejsca w domu opieki?
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku konieczności organizacji opieki dla niesamodzielnego współmałżonka bądź rodzica, dziadka dom opieki nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem.
Opieka seniora Gdańsk pozwala na zapewnienie osobie starszej profesjonalnej opieki na godziny lub całodobowo bez konieczności organizowania zmiany miejsca jego zamieszkania. Opieka pielęgniarek, osób przygotowanych do niesienia codziennej pomocy osobom starszym udzielana jednak w ich domach i mieszkaniach jest dla wielu starszych osób znacznie lepszym rozwiązaniem.
Domy spokojnej starości gwarantują oczywiście właściwą opiekę, ale przeprowadzka tam dla osób starszych może być wyzwaniem przede wszystkim emocjonalnym.
- Starsze osoby często czują się silnie związane z własnym domem. Całodobowa opieka w domu pozwala zachować ten ważny element. Pozostając w znanym sobie środowisku, osoba starsza lepiej radzi sobie z procesem starzenia i różnymi wyzwaniami zdrowotnymi.
- Opieka w domu daje możliwość indywidualnego podejścia do potrzeb seniora. Zatrudniona opiekunka lub pielęgniarka może dostosować plan dnia, aktywności, posiłki czy harmonogram leczenia do specyficznych wymagań danej osoby.
- Regularne, swobodne odwiedziny członków rodziny, kontakt z wnukami, dziećmi czy przyjaciółmi są o wiele łatwiejsze w domowych warunkach.
- Domy opieki, gdzie przebywa wiele starszych osób z osłabioną odpornością, mogą stanowić większe zagrożenie dla zdrowia, szczególnie w sezonie grypowym lub podczas epidemii, a całodobowa opieka w domu znacząco zmniejsza to ryzyko.
Jeśli nie chcesz oddawać rodziców lub dziadków pod opiekę placówki zewnętrznej…
Całodobowa (lub godzinowa, w zależności od potrzeb) opieka w domu oferuje seniorom nie tylko wygodę i spokój ducha, ale także lepszą jakość życia. Pozwala im pozostać w otoczeniu, które znają i kochają, co może mieć ogromny wpływ na ich zdrowie i szczęście. Jeśli więc zarówno ty jako opiekun, jak i osoba starsza nie jesteście przekonani do przeprowadzki do domu opieki, warto pomyśleć o profesjonalnej opiece w domu.