Co to jest kratom: pojawiająca się alternatywa dla opioidów

Co to jest kratom: pojawiająca się alternatywa dla opioidów

Kratom to podobny do opioidów ziołowy suplement z potencjalnymi zastosowaniami medycznymi, ale z wieloma niebezpiecznymi skutkami ubocznymi.

Kratom (Mitragyna Speciosa ) to tropikalne drzewo z rodziny kawowców . Występujący w Azji Południowo-Wschodniej (Tajlandii, Indonezji, Malezji i Wietnamie) tubylcy używali Kratomu w medycynie od tysięcy lat. Ci, którzy stoją za kratomem, twierdzą, że może poprawić nastrój, poprawić koncentrację, złagodzić ból i zwiększyć energię.

Tradycyjnie liście kratomu są żute, parzone w herbatę lub mielone w celu ugotowania z jedzeniem. Obecnie kratom jest palony lub przyjmowany doustnie w postaci tabletek.

Ostatnio kratom jest uważany za cudowny lek pomagający użytkownikom opioidów rzucić nałóg. Chociaż istnieją ograniczone dowody w literaturze naukowej, że kratom jest skuteczny w leczeniu odstawienia spowodowanego heroiną lub lekami opioidowymi na receptę, istnieje wiele niepotwierdzonych dowodów.

Kratom jest zwykle sprzedawany jako suplement ekstraktu ziołowego w postaci sproszkowanej. Liście rośliny można również żuć, a suchy kratom połykać lub parzyć.

Jednak lekarze ostrzegają, że użytkownicy kratomu mogą wymieniać jeden nałóg na inny. Kratom może również powodować poważne skutki uboczne, dlatego kilka krajów zakazało stosowania produktów Kratom.

Oficjalnie kratom jest substancją kontrolowaną w Tajlandii, Malezji, Australii i niektórych krajach europejskich. W tej chwili kratom jest legalny w większości Stanów Zjednoczonych, ale może to nie potrwać zbyt długo. W 2016 r.Darmowy Urząd ds.Egzekwowania (DEA) zaproponował zakazanie kratomu, propozycja, która obecnie oczekuje na przegląd, dopóki nie pojawi się więcej badań, które mogą dostarczyć więcej informacji o zaletach i wadach stosowania kratomu.

Jakie są skutki stosowania kratomu?

Związki chemiczne w kratomie oddziałują z receptorami w mózgu, wywołując efekty podobne do opioidów i stymulantów.

W małych dawkach kratom jest stymulantem, który sprawia, że ​​użytkownicy czują, że mają więcej energii. W Stanach Zjednoczonych jest obecnie wiele tak zwanych barów i kawiarni kratom, w których ludzie spożywają narkotyk rekreacyjnie, jakby to była kawa.

Jednak w dużych dawkach kratom powoduje senność, a użytkownicy zgłaszają, że czują się jak w stanie snu.

Dwie substancje chemiczne zawarte w liściach kratomu, mitragynina i 7-α-hydroksymitragynina, oddziałują z receptorami opioidowymi w mózgu, wywołując uspokojenie, przyjemność i zmniejszając ból. Efekt stymulujący zawdzięcza mitragyninie, która oddziałuje również z innymi układami receptorów w mózgu.

Ponadto kratom zawiera ponad 20 alkaloidów, z których niektóre mogą mieć udział w działaniu przeciwbólowym, zgodnie z systematycznym przeglądem ponad 35 artykułów naukowych opublikowanych przed 2012 rokiem.

Efekty kratomu pojawiają się po 5-10 minutach i trwają od dwóch do pięciu godzin. Mogą się bardzo różnić w zależności od dawki i od osoby do osoby.

Jakie są skutki uboczne kratomu i czy jest bezpieczny?

Wiadomo, że Kratom często powoduje nudności i zaparcia, a także drżenie mięśni, swędzenie, pocenie się, zawroty głowy, suchość w ustach, drgawki, halucynacje, a nawet uszkodzenie wątroby. W skrajnych przypadkach kratom może wywołać drgawki, śpiączkę i śmierć. Wszystkie te skutki uboczne są dość podobne do odstawienia opioidów.

„Ostre skutki uboczne kratomu, których doświadcza wielu użytkowników, wydają się być bezpośrednim skutkiem stymulującego i opioidowego działania kratomu. Efekty pobudzające mogą objawiać się u niektórych osób jako lęk, drażliwość i zwiększona agresja. Efekty podobne do opioidów obejmują uspokojenie, nudności, zaparcia i swędzenie. Ponownie, efekty te wydają się być zależne od dawki i znacznie się różnić w zależności od osoby. Przewlekłe stosowanie dużych dawek wiąże się z kilkoma niezwykłymi efektami. U osób z długotrwałym uzależnieniem obserwowano przebarwienia policzków, drżenie, anoreksję, utratę wagi i psychozę. Doniesienia o poważnych skutkach toksycznych są rzadkie i zwykle dotyczyły stosowania stosunkowo dużych dawek kratomu (> 15 g). Szczególnie niepokojące,The Journal of the American Osteopathic Association .

Od 2019 roku FDA odnotowała 44 zgony związane ze stosowaniem kratomu, chociaż większość tych zgonów dotyczyła również innych leków lub używanego kratomu, który był zanieczyszczony innymi substancjami lub bakteriami, takimi jak difenhydramina (lek przeciwhistaminowy), alkohol, kofeina, benzodiazepiny, fentanyl i kokaina. Co najmniej jeden przypadek badany przez FDA wydaje się być związany ze stosowaniem czystego kratomu.

W latach 2011-2017 centra kontroli zatruć w USA odebrały około 1800 telefonów dotyczących kratomu, z których część zakończyła się śmiercią. Analiza przeprowadzona przez FDA w 2019 r.na 30 różnych produktach kratomu sprzedawanych w Internecie wykazała ślady niektórych metali ciężkich, w tym ołów i nikiel w toksycznych dawkach. „Na podstawie tych wyników testów u typowego długoterminowego użytkownika kratomu może dojść do zatrucia metalami ciężkimi, które może obejmować uszkodzenie układu nerwowego lub nerek, anemię, wysokie ciśnienie krwi i / lub zwiększone ryzyko niektórych nowotworów”, według FDA raport.

„Wydaliśmy liczne ostrzeżenia dotyczące poważnych zagrożeń związanych ze stosowaniem kratomu, w tym ostrzeżenia o skażeniu produktów z kratomu dużą ilością salmonelli, która naraża ludzi stosujących produkty kratomu na ryzyko i prowadzi do licznych chorób i wycofań”, działająca FDA Komisarz dr Ned Sharpless powiedział w oświadczeniu . „Pomimo naszych ostrzeżeń firmy nadal sprzedają ten niebezpieczny produkt i przedstawiają zwodnicze twierdzenia medyczne, które nie są poparte nauką ani żadnymi wiarygodnymi dowodami naukowymi”.

Czy kratom uzależnia?

Zdjęcia produktów kratom zakupionych w „sklepie z wędzarnią” na przedmieściach Chicago. Zdjęcia przedstawiają posiekane liście (A), które są zwykle warzone w „herbatę kratom”, kapsułki zawierające drobno posiekane liście (B) oraz sprasowane tabletki zawierające liście lub żywicę (C).

Chociaż wielu zwraca się do narkotyku, aby pokonać uzależnienie od opioidów, kratom może sam w sobie powodować uzależnienie. Typowe objawy odstawienia obejmują ból, problemy ze snem, biegunkę, zaburzenia nastroju i gorączkę.

Ponieważ kratom jest nadal słabo zbadany, nie ma specjalnego leczenia uzależnienia od kratomu.

Chociaż wiele osób używa kratomu do kontrolowania objawów odstawienia spowodowanych uzależnieniem od opioidów lub innych uzależniających narkotyków, takich jak alkohol, nie ma naukowych dowodów na to, że kratom jest rzeczywiście skuteczny w tym celu.

Jednak badanie przeprowadzone przez Johnsa Hopkinsa wśród ponad 2700 zgłaszających się użytkowników suplementu ziołowego wykazało, że „związek psychoaktywny nieco podobny do opioidów prawdopodobnie ma mniejszy wskaźnik szkodliwości niż opioidy przepisywane na receptę w leczeniu bólu, lęku, depresji i uzależnień. ”

Według sondażu około 41% respondentów stwierdziło, że zażywa kratom w leczeniu odstawienia opioidów, a spośród osób, które przyjmowały go w celu odstawienia opioidów, 35% przyznało, że przez ponad rok nie przyjmowało opioidów na receptę ani heroiny.

„Odkrycia te sugerują, że kratom nie należy do kategorii leku z harmonogramu I, ponieważ wydaje się, że istnieje stosunkowo niski wskaźnik możliwości nadużywania i mogą istnieć zastosowania medyczne do zbadania, w tym jako potencjalne leczenie bólu i opioidów zaburzenia ”- powiedział Albert Garcia-Romeu, wykładowca psychiatrii i nauk behawioralnych w Johns Hopkins University School of Medicine.

„Odnotowano trochę strachu”, dodaje, „ponieważ kratom jest podobny do opioidów i ze względu na żniwo naszej obecnej epidemii opioidów ”.

Czy Kratom jest legalny?

W większości Stanów Zjednoczonych kratom jest na razie legalny. Food and Drug Administration (FDA) nie zatwierdziła kratomu i faktycznie wyraziła obawy dotyczące jego stosowania, ale ponieważ jest sprzedawany jako suplement, może być sprzedawany legalnie.

W dniu 31 sierpnia 2016 r. DEA opublikowała zawiadomienie, że planuje umieścić kratom w  załączniku I , najbardziej restrykcyjnej klasyfikacji ustawy o substancjach kontrolowanych. Planowanie nie nastąpiło jednak po tym, jak dziesiątki członków Kongresu, a także zwolenników kratomu, argumentowało, że potencjalne korzyści medyczne kratomu zasługują na więcej czasu do namysłu.

Jednak zakup, posiadanie lub używanie kratomu jest nielegalne w Alabamie, Arkansas, Indianie, Rhode Island, Vermont i Wisconsin. Inne stany i gminy sklasyfikowały kratom jako „nielegalny do spożycia przez ludzi”, dlatego uznasz go za kadzidło.

Gdzie indziej kratom jest klasyfikowany jako nielegalny w Izraelu, Japonii, Tajlandii, Birmie, Malezji, Singapurze, Korei Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Wietnamie i większości krajów europejskich. Ta lista nie jest kompletna i każdy kraj może zmienić sposób, w jaki kontrolują stosowanie i dystrybucję suplementu ziołowego.

Kratom można łatwo zamówić w Internecie i często jest sprzedawany jako zielony proszek z oznaczeniem „nie do spożycia przez ludzi”.

Podsumowując : Wielu użytkowników uważa terapeutyczne działanie kratomu z niemal gorączkową gorączką. Jednak istnieje wiele obaw związanych z bezpieczeństwem kratomu, między innymi jego potencjał uzależniający i ryzyko zanieczyszczenia innymi potencjalnie toksycznymi substancjami. Kratom może mieć właściwości medyczne, ale dotychczasowe dowody są nadal ograniczone, co uzasadnia dalsze badania. FDA ma dość jasne stanowisko: nie ma naukowych dowodów na poparcie stosowania kratomu do celów medycznych, ani też nie należy go stosować jako alternatywy dla opioidów na receptę. Co więcej, kratom nie jest regulowany, więc nie masz gwarancji, że to, co kupujesz online, nie zawiera potencjalnie toksycznych substancji.

Chociaż kratom pochodzi z rośliny, konsumenci nie powinni dać się zwieść mitowi, że wszystko, co naturalne, jest w 100% bezpieczne. Wiele leków o niebezpiecznych skutkach ubocznych ma charakter roślinny, w tym heroina, kokaina i nikotyna.

0
Lekarz medycyny pracy w Warszawie. Podstawowe informacje. Zastąpienie hormonów – dlaczego HGH jest tak popularny

Brak komentarzy

No comments yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *