Leczenie ginekomastii — jak przebiega zabieg na przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn?

Gdy hormony płciowe u mężczyzn funkcjonują prawidłowo, hamują rozrost gruczołów piersiowych. W odwrotnej sytuacji dochodzi do przerostu tych gruczołów, co w medycynie nazywa się ginekomastią. Masz kompleksy z powodu powiększenia się gruczołu piersiowego? Szukasz kliniki oferującej leczenie chirurgiczne tego schorzenia w Trójmieście? Przeczytaj, jakie czynniki mogą prowadzić do przerostu męskich gruczołów piersiowych i jak przebiega leczenie tej przypadłości.
Ginekomastia – jakie daje objawy?
O ginekomastii mówi się wtedy, gdy rozrastająca się tkanka gruczołowa prowadzi do powiększenia się jednej lub obu piersi. Niekiedy dodatkowo dochodzi do rozrostu tkanki tłuszczowej i włóknistej. Mężczyźni skarżą się na ból, tkliwość i uczucie obrzmienia piersi. Z upływem czasu brodawki sutkowe zmieniają swój rozmiar i kolor. Przerost gruczołu piersiowego może wystąpić nie tylko u dorosłych mężczyzn, ale także u chłopców. Co ciekawe – powszechnie występuje u noworodków, jednak szybko ustępuje. Do chirurgicznego leczenia ginekomastii kwalifikują się mężczyźni dopiero po zakończeniu okresu dojrzewania i ustabilizowaniu się gospodarki hormonalnej.
Ginekomastia, operacja – jak się do niej przygotować?
W przypadku takiego schorzenia jak ginekomastia, zabieg usuwania ginekomastii w Gdyni w Klinice Derm-Estetyka to tylko jedna z wielu opcji leczenia tej choroby na terenie Trójmiasta. Jeśli odczuwasz dyskomfort lub masz kompleksy z powodu przerośniętych piersi, wybierz doświadczonego chirurga, który po szczegółowej diagnostyce ustali z Tobą zakres operacji. Aby szybciej wrócić do formy po zabiegu, zastosuj się do jego zaleceń, zarówno przed-, jak i pooperacyjnych. Wykonaj zalecone badania, a na miesiąc przed zabiegiem usunięcia ginekomastii odstaw papierosy, alkohol i suplementy diety. Po operacji pamiętaj o noszeniu kamizelki uciskowej, która ułatwi prawidłowe gojenie się ran.

Ginekomastia – jakie są jej przyczyny?
Wśród przyczyn ginekomastii wymienia się zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy, hiperprolaktynemię, raka sutka i inne schorzenia. Za rozrost gruczołów piersiowych u niektórych mężczyzn odpowiadają zażywane sterydy anaboliczne lub niektóre leki. Dolegliwość ta przejściowo pojawia się u dorastających chłopców. Zdarza się u starszych mężczyzn, u których obniża się poziom testosteronu. Nie zawsze jednak da się ustalić przyczynę choroby. Interesuje Cię zabieg na ginekomastię? Najpierw wybierz się do lekarza rodzinnego, który wykona badanie fizykalne, skieruje Cię na badania obrazowe i krwi, a następnie oceni charakter ginekomastii i zaproponuje odpowiednie leczenie.
Ginekomastia, zabieg – jak przebiega?
Jeśli chodzi o taką chorobę jak ginekomastia operacja to często jedyne skuteczne leczenie. Zabieg zaleca się mężczyznom, u których leczenie niezdiagnozowanej dotąd choroby, zmiana stylu życia lub dawek przyjmowanych leków nie przyniosły poprawy. Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W jej trakcie chirurg wykonuje cięcie w fałdzie pod piersiowym lub dookoła otoczki, w dolnej jej części, i usuwa przerośnięty gruczoł. U pacjentów z nadmiarem tkanki tłuszczowej leczenie operacyjne ginekomastii łączy się z liposukcją.