Kogo dotyczy Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc? Zrób test!
Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc niebezpiecznie się rozwinęła. W latach dziewięćdziesiątych stanowiła bowiem szóstą pozycję na liście najczęstszych przyczyn zgonów; dziś jest to już miejsce czwarte. Żeby tego było mało, badania wskazują, że niebawem POChP znajdzie się na stanowisku trzecim. Nie ulega zatem wątpliwości, że to niezwykle niepokojące prognozy. Czy jednak powinniśmy się im dziwić? Obecnie aż 31% mężczyzn i 21% kobiet na terenie naszego kraju jest uzależniona od wyrobów tytoniowych. Dodatkowo wciąż narażamy się na szkodliwe działanie trującego dymu i pyłów, które otaczają nas na co dzień. Kto zatem jest w grupie ryzyka POChP? Czy istnieje szansa, że w przeciągu najbliższych kilku lat zachorujesz na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule – zapraszamy!
Czym jest POChP i jak się objawia?
POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to dolegliwość o charakterze ciągłym i nieuleczalnym. W praktyce oznacza to, że każda osoba, która raz zachoruje na omawianą przez nas chorobę, nigdy nie wróci do pełnego zdrowia. Warto zaznaczyć jednak, że stosunkowo wczesna diagnoza umożliwia pacjentowi podjęcie stosownego leczenia, które wprawdzie nie zlikwiduje choroby, ale znacząco wpłynie na jej przebieg. POChP objawia się poprzez następujące sygnały:
- Duszności – szczególnie te, które pojawiają się u pacjentów niejednorazowo. Badania wskazują, że duszności pojawiają się najczęściej podczas wykonywania określonych czynności fizycznych, np. w trakcie biegania.
- Kaszel – a konkretniej jego przewlekła odmiana. U pacjentów cierpiących na POChP najczęściej występuje systematyczne odkrztuszanie, objawiające się o konkretnej porze dnia – na przykład wieczorem lub z samego rana.
- Wydzielina z płuc – fachowo nazywana plwociną. Jest to rodzaj wydzieliny charakteryzującej się skupianiem w sobie takich elementów, jak ślina, resztki pokarmowe i komórki złuszczonego nabłonka. Zdarza się, że u osób cierpiących na POChP plwocina dodatkowo zawiera w sobie ropę lub krew.
Więcej na temat objawów choroby przeczytasz na stronie https://oddychajmy.pl/. To portal przeznaczony dla wszystkich osób, które podejrzewają u siebie omawianą przez nas dolegliwość. Jakie zatem czynniki wpływają na niepokojącą liczbę zachorowań? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej.
Jakie czynniki wpływają na rozwój POChP?
Przyczyny POChP możemy podzielić na dwie grupy:
- Wewnętrzne
- Zewnętrzne
Pierwsza kategoria dotyczy aspektów, na które mamy wpływ i o których możemy samodzielnie decydować. Druga z kolei skupia się na czynnikach, które jedynie nas otaczają. Przykładowo:
- Czynniki wewnętrzne – tutaj możemy zakwalifikować na przykład palenie papierosów. Badania wskazują, że wśród osób chorych na POChP aż 90% to ludzie uzależnieni od wyrobów tytoniowych. To niewątpliwie aspekt, na który każdy z nas ma wpływ – w każdej chwili możemy bowiem zrezygnować z nałogu lub przynajmniej ograniczyć jego spożywanie. Ciekawostką jest natomiast, że wśród zdiagnozowanych pacjentów cierpiących na POChP jedynie połowa decyduje się na rzucenie palenia.
- Czynniki zewnętrzne – na przykład powietrze przekraczające normy jakości. To prawda – mamy bezpośredni wpływ na to, czym osobiście ogrzewamy mieszkanie. Możemy również zgłaszać przypadki zaniedbań sąsiadów do odpowiednich służb. Czy jednak w tej sytuacji możemy mówić o jakiejkolwiek kontroli?
Czy jesteś w grupie ryzyka POChP?
Palisz papierosy? Mieszkasz w dużym mieście? Ukończyłeś już czterdziesty rok życia? A może pracujesz jako górnik lub hutnik i jesteś otoczony środowiskiem pyłowym? Cóż – niestety mamy dla Ciebie złe wiadomości. Najnowsze badania wskazują, że możesz być osobą cierpiącą na POChP. Być może jeszcze nie odczuwasz żadnych objawów lub podświadomie je ignorujesz. Warto jednak byłoby sprawdzić stan Twoich płuc i przekonać się, czy masz się czego obawiać. Nie zwlekaj zatem i zapisz się na badanie kontrolne już dziś. W trakcie oczekiwania na termin wizyty natomiast koniecznie wykonaj test oceny ryzyka POChP (https://oddychajmy.pl/test-oceny-ryzyka-pochp/), który wskaże Ci prawdopodobieństwo zachorowania.
Dlaczego nie warto ignorować objawów POChP?
POChP to dolegliwość, która pierwotnie może nie wykazywać żadnych objawów. Z czasem jednak organizm zaczyna wysyłać sygnały, które świadczą, ze w naszych płucach dzieje się coś niedobrego. Jeśli zatem zauważyłeś u siebie którykolwiek z wymienionych powyżej objawów, nie ignoruj ich. Warto pamiętać bowiem, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest zjawiskiem nieuleczalnym, a brak zastosowania odpowiedniego leczenia może spowodować katastrofalne skutki. Sprawna diagnostyka i stosunkowo szybkie wyeliminowanie czynników chorobotwórczych, takich jak papierosy, bez wątpienia pozytywnie wpłyną na komfort oddychania chorego. Proces ten mogą wspomóc lekarstwa, które wprawdzie nie wyleczą choroby, jednak w znaczącym stopniu obniżą jej działanie.