Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z ważniejszych problemów naszego kraju. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo wpływa to na nasz organizm. Chcąc dbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych, decydują się na zakup oczyszczacza powietrza.

Chociaż nie zawsze się nad tym zastanawiamy i obserwujemy zmiany, nasz organizm jest bardzo czuły na zmianę jakości powietrza. Różnicę można szybko dostrzec po tym, jak w domu postawimy oczyszczacz powietrza i zaczniemy czuć się lepiej. Pod warunkiem, że wybór urządzenia będzie przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Co wziąć pod uwagę?

Cena

Od razu zwrócimy uwagę na cenę, a to dlatego, że ta może być różna. Znajdziemy zarówno urządzenia za kilkaset złotych, jak i takie, które dochodzą do kilku tysięcy. Nie jest powiedziane, że chcąc mieć dobry oczyszczacz, musimy brać pod uwagę tylko te najdroższe, ale też nie liczmy na to, że najtańszy spełni wszystkie oczekiwania. Porównując produkty z różnych półek cenowych, sprawdźmy, jakie mają funkcje i filtry. Bardzo istotną kwestią jest częstotliwość wymiany i koszt filtrów. Może się zdarzyć, że tanie urządzenie będzie drogie w eksploatacji.

Rodzaj filtrów

W oczyszczaczach jest najczęściej kilka filtrów o różnych właściwościach. W zależności od tego, jaki filtr wykorzystano, eliminuje innej wielkości cząsteczki. Przykładowo filtr HEPA oczyszcza z mikroskopijnych drobinek smogu, wirusów i innych drobnoustrojów. Filtr węglowy wychwytuje brzydkie zapachy i lotne związki organiczne, a wodny czyści na przykład z sierści i kurzu.

Dodatkowe funkcje

Jak sama nazwa wskazuje, jest to coś dodatkowego, co może, ale nie musi być w oczyszczaczu. I tutaj może chodzić o takie udogodnienia jak możliwość ustawienia trybu pracy na nocny. Urządzenie może mieć też takie funkcje jak opcja nawilżania powietrza. Warto zwrócić uwagę na te, które mają funkcje jonizacji. Poprzez uwalnianie jonów eliminują większość chorobotwórczych mikrobów.

Hałas

Podczas pracy każdy oczyszczacz powietrza emituje dźwięki. Jedne są niemal niesłyszalne, inne z kolei mogą po dłuższym czasie być uciążliwe. Wiele modeli ma zmienny zakres hałasu w zależności od wybranego trybu pracy. Najczęściej wartości te są w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu dB.

Wydajność

Na opakowaniu każdego modelu jest podana wydajność, czyli przepływ powietrza w ciągu jednej godziny. Na podstawie tego parametru i wskazanej powierzchni, można wybrać model, który będzie optymalny do naszych pomieszczeń. Jeśli zdecydujemy się na oczyszczacz o małej wydajności, nie liczmy na to, że będzie oczyszczał powietrze z całego dużego mieszkania. Natomiast w małej kawalerce wystarczy urządzenie słabsze, które oczyszcza np. 20 m2.

Producent

Ze względu na to, że oczyszczacz ma służyć zdrowiu, należy postawić na dobrej jakości urządzenie. Skupiajmy się na produktach sprawdzonych i cenionych producentów, do których mamy pełne zaufanie. Wobec mało znanych marek podejdźmy ostrożnie. Jeśli się na takową decydujemy, poczytajmy najpierw opinie.

Artykuł napisany we współpracy z firmą zdrovi.pl
Dobry dermatolog — na co zwrócić uwagę? Obalamy mity na temat CBD
Comments are closed.