Niedoczynność tarczycy – czy jest chorobą cywilizacyjną?

Niedoczynność tarczycy – czy jest chorobą cywilizacyjną?

Wiele osób, utrzymujących deficyt kaloryczny, ma problem ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramowych. Komplikacje te mogą wskazywać na chorobę związana z niewystarczającą ilością hormonów produkowanych przez organizm. Warto znać dokładną charakterystykę schorzenia.

Opis choroby

Niedoczynność tarczycy stanowi dolegliwość, dotykającą ludzi oraz zwierzęta. Prowadzi ona do spowolnienia wielu procesów metabolicznych. Choroba wynika z niedoboru hormonów tarczycowych, a jej charakterystycznymi objawami są: zwiększona masa ciała, zmęczenie, uczucie chłodu, spowolniona perystaltyka, obrzęki podskórne, łamliwość paznokci i nieregularne miesiączkowanie. Schorzenie może być spowodowane nieprawidłowościami w obrębie gruczołu tarczowego, leczeniem z wykorzystaniem radioterapii lub jodu promieniotwórczego, zbyt dużą podażą jodu, niedoczynnością polekową albo niedostatkiem THR. Chorobę diagnozuje się na podstawie badań hormonalnych. Endokrynolog może zlecić analizę poziomu przeciwciał anty-TPO lub również wykonać dodatkowe USG tarczycy. Warszawa jest miastem, gdzie bez większych problemów możesz umówić się na wizytę. W przypadku pierwotnej niewydolności obserwuje się podwyższenie stężenia TSH. Wtórna i trzeciorzędowa niedoczynność charakteryzuje się natomiast obniżoną tyreotropiną. Leczenie bazuje na suplementacji L-tyroksyny, której dawka dobierana jest do potrzeb konkretnego pacjenta.

Odpowiednie dieta

Niedoczynność tarczycy zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Według ustaleń WHO cztery procent populacji zmaga się z problemami, prowadzącymi do spowolnień procesów metabolicznych. Niedoczynność tarczycy, tak jak inne choroby cywilizacyjne, wynika z prowadzonego przez ludzi trybu życia, w którym niewiele czasu poświęca się na ruch, a spożywane posiłki, obfitujące w węglowodany, są wysokokaloryczne. W przypadku spowolnionych procesów metabolicznych duże znacznie ma nie tylko odpowiednie leczenie, ale także dieta, zawierająca cenne dla organizmu makroskładniki. Osoby, zmagające się z niedoczynnością tarczycy, powinny spożywać produkty, stanowiące źródło jodu, żelaza, selenu oraz cynku. Dieta powinna również dostarczać organizmowi witaminy D. Jod stanowi składnik hormonów tarczycy, a jego odpowiednia ilość zapewnia prawidłową pracę gruczołu, wpływającego na ludzki metabolizm. Pierwiastek ten zawarty jest w rybach, owocach morza oraz wodzie. Żelazo stanowi natomiast składnik enzymu, uczestniczącego w procesie wytwarzania hormonów. Źródłami tego pierwiastka są jaja, szpinak, koper, pietruszka, ryby, mięso oraz produkty zbożowe. Selen bierze udział w przemianie hormonów. Zawarty jest on w orzechach, rybach oraz roślinach strączkowych. Cynk odpowiada za prawidłową pracę ludzkich hormonów. Jego źródłami są: słonecznik, fasola i otręby pszenne.

Niedoczynność tarczycy stanowi chorobę cywilizacyjna, z którą zmaga się wiele osób, mieszkających w Polsce. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów warto skonsultować się ze specjalistą. Szczegółowe informacje na temat usług medycznych, obejmujących leczenie tarczycy, znaleźć można na stronie CMP.med.pl.

Jak działa schodołaz dla osób niepełnosprawnych? CBD pod choinkę. Dobry prezent
Comments are closed.