Kiedy sztuka pomaga – arteterapia dla dorosłych

Kiedy sztuka pomaga – arteterapia dla dorosłych

Arteterapia, czyli terapia z użyciem sztuki staje się coraz popularniejszym sposobem odreagowania stresu i rozwiązywania różnego rodzaju problemów, zarówno natury psychicznej jak i fizycznej. W obecnych, dość cyfrowych czasach może być ona również odskocznią od ciągłego życia z nosem w ekranie pozwalającą spojrzeć niejako z boku na otaczającą nas rzeczywistość.

Czym jest arteterapia?

Terapia przez sztukę, jak sama nazwa wskazuje, polega na kontakcie z jakimś dziełem w procesie jego tworzenia. Nie ważny jest tu jednak sam wytwór, a ów proces i towarzyszące mu emocje i przeżycia. Wśród zalet arteterapii można wymienić między innymi możliwość relaksu i rozwijanie kreatywnej strony swojego JA. Ma ona również niezwykle korzystny wpływ na nasza formę i zdrowie psychiczne, pozwala zwiększyć swoją samoocenę, zrozumieć drzemiące w nas emocje i uczucia. Jest to również sposób na pożyteczne spędzenie wolnego czasu.

Co ciekawe, arteterapia nie jest dedykowana jedynie osobom ze stwierdzonymi zaburzeniami i niepełnosprawnościami. Równie świetnie sprawdza się w przypadku terapii dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Co więcej, do wzięcia udziału w arteterapii nie są wymagane żadne umiejętności plastyczne. Jest ona idealna dla osób pracujących na co dzień w ciężkich warunkach, na stresujących stanowiskach i w korporacjach, ponieważ pozwala otworzyć się na tkwiące w nas konflikty i próby rozwiązania ich., a do tego bazuje na potencjale uczestników i rozwija ich kreatywność. Więcej, o tej niezwykle kreatywnej metodzie psychoterapii, dowiedzieć się możesz na zamieszczonej stronie internetowej – https://sensarte.pl/arteterapia-indywidualna-dla-doroslych/ – zdradza ona tajniki terapii przez sztukę i dokładnie przedstawia obszary, dla których technika ta przynosi największe rezultaty.
Malowanie ciała, jako metoda arteterapii dla dorosłych - Sensarte

6 najciekawszych technik stosowanych w arteterapii dla dorosłych

  • Malowanie – pozwala na odreagowanie napięć w atmosferze skupienia oraz w poczuciu bezpieczeństwa, niezależnie od posiadanych umiejętności plastycznych, wpływa na proces pogłębiania samoświadomości. Konfrontuje z emocjami podczas malowania, a poprzez użyte kolory farb, ekspresję ruchów pędzla czy intensywność barw, może sprzyjać pojawianiu się refleksji na temat tematu pracy. Podczas zajęć arteterapii można malować intuicyjnie lub na konkretny temat wynikający z procesu terapeutycznego i zagadnień pojawiających się na sesji. Arteterapeuta wówczas towarzyszy w tym procesie i pomaga zrozumieć to, co powstaje na pracy plastycznej i co dzieje się w emocjach klienta.
  • Rysunek – technika arteterapii, która może sprzyjać spojrzeniu na to, co dzieje się tu i teraz w przestrzeni osobistej klienta. Rysunek wykorzystywany jest zarówno jako forma odreagowania, ale też jest elementem tzw. psychorysunku, służącego pogłębieniu wglądu we własne emocje, myśli i potrzeby. Rysunek jest bardzo prostą i lubianą przez klientów arteterapii formą tworzenia.
  • Arte-kolorowanki – jest to zdecydowanie łatwiejsza formą sztuki niż tworzenie czegoś na pustej kartce, na początek często stosowana technika w pracy areterapeutów. Uczestnik sesji koloruje częściowo już stworzone rysunki i dorysowuje resztę pracy według swojego pomysłu, co buduje jego kreatywność, pomaga otworzyć się na nowe pomysły, a jednocześnie sprzyja przyjrzeniu się swoim podświadomym treściom, które często wychodzą na światło dzienne podczas arteterapeutycznej pracy. Treści te mogą pomóc klientowi zrozumieć własne motywacje, przyczyny konfliktów lub znaleźć sposoby rozwiązania aktualnych problemów. Arte-kolorowanki różnią się od tradycyjnych kolorowanek właśnie tym, że pozwalają na większą kreatywność kolorującego, a jednocześnie dzięki tematom, które są zawarte w pracach, wpływają terapeutycznie na samego twórcę. Mogą być również miłym powrotem do kolorowanek z dzieciństwa i dać dużo satysfakcji.
  • Pisanie – jest to jedna z technik arteterapii – biblioterapia, idealna dla osób, które nie lubią sztuk plastycznych, lub po prostu, wolą ubierać swoje myśli w słowa. Pisanie wierszy lub opowiadań to niezwykle skuteczny sposób na uzewnętrznienie swoich emocji i uczuć, które dzięki przelaniu ich na papier nie ciążą już tak bardzo na sercu. Wiersze nie muszą mieć żadnych rymów i środków stylistycznych, a opowiadania morałów. Ważne by słowa w nich użyte miały dla nas jakiś sens i wiązały się z tym, co aktualnie przeżywamy.
  • Tworzenie na bazie własnego imienia – jest to ciekawy rodzaj arteterapii, który swoje korzenie ma w bazgrołach, które każdy z nas tworzył w szkole lub w kolejce. Ten rodzaj terapii polega na napisaniu swojego imienia na kartce a następnie dodawaniu do niego, tego co czujemy. Mogą to być kolory, kształty, cienie, obrazy, wszystko to co podsuwają nam nasze emocje.
  • Kolaże – tworzenie obrazów z fragmentów innych obrazów, gazet lub rysunków – tutaj olbrzymią rolę odgrywa modyfikacja. To dzięki dawaniu nowego życia porwanym kartkom, zdjęciom czy tekstom z gazet, możemy nadawać nowe znaczenia dziełom i jednocześnie doświadczać procesu własnej sprawczości i wpływu na decyzje we własnym życiu oraz doświadczać stanu zmiany.
  • Rysowanie na piasku – to kolejny, zaraz po kolorowaniu pomysł na powrót do miłych wspomnień z dzieciństwa. Malowanie na piasku wycisza, pozwala na uwolnienie naszego wewnętrznego dziecka oraz na kontakt z otaczająca nas naturą. Tworząc własne dzieło na piasku możemy, chodź na chwilę oderwać się od wszelkich myśli i zmartwień i poczuć się znów jak beztroskie dziecko.
  • Rzeźba – dzięki przestrzeni i możliwości obejrzenia rzeźby z każdej strony, możemy przyjrzeć się też danemu zagadnieniu czy problemowi nie na płaskiej przestrzeni, a w formacie 3D. Możemy rzeźbić w glinie, w plastelinie, w drewnie, tworzyć rzeźby z metalowej siatki lub modelować własne gipsowe maski. Mnogość materiałów rzeźbiarskich daje olbrzymie możliwości dotarcia do potencjału klientów i daje przestrzeń na zrozumienie samych siebie z szerszej perspektywy.
Gdzie kupić tanie akcesoria medyczne? Jakie właściwości ma olej z opuncji figowej?
Comments are closed.