Usuwanie ósemek, które jeszcze nie wyrosły. Kiedy należy to  zrobić?

Usuwanie ósemek, które jeszcze nie wyrosły. Kiedy należy to  zrobić?

Zęby mądrości są pozostałością po ewolucji i obecnie nie są nam potrzebne. Wieki temu pomagały naszym przodkom w rozdrabnianiu pokarmu. Dziś duża ilość przetworzonego jedzenia jakie spożywamy, nie wymaga dodatkowego przeżuwania, przez co kształt naszej szczęki uległ zawężeniu. Konsekwencją tego są z trudem mieszczące się ósemki. Dziś zęby mądrości są przyczyną wielu problemów. Chcąc uniknąć bólu wywoływanego przez rosnące zęby, warto udać się na specjalistyczną konsultację do dentysty oraz ortodonty, którzy stwierdzą czy decyzja o ich usunięciu nie byłaby dla nas najlepsza.

Zęby mądrości, które bywają problemem

Zęby mądrości wyrastają między siedemnastym a dwudziestym piątym rokiem życia. Zdarza się jednak, iż ze względu na budowę kości wyrastają po czterdziestym roku życia, a niekiedy ich wzrost zostaje wstrzymany i nie przebijają się przez dziąsło, wywołując dokuczliwy stan zapalny. Szacuje się, iż czas wzrostu zębów mądrości wynosi trzy lata, w czasie których odczuwalny jest silny ból tylnej części szczęki, obrzęk, a nawet próchnica, która jak wiemy jest zaraźliwa. Jako zęby o nieprzewidywalnym ułożeniu w jamie ustnej i najbardziej nieregularnej morfologii, wymagają uważnej obserwacji. Czytaj więcej o usuwaniu ósemek na https://cdcstomatologia.pl/jak-wyglada-chirurgiczne-usuwanie-osemek-.html

Chirurgiczne usuwanie ósemek

Chirurgiczne usuwanie ósemek to nic innego jak operacja, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Z tego względu ekstrakcji zębów mądrości może dokonać wyłącznie doświadczony specjalista w porozumieniu z ortodontą. Nieprawidłowo rosnąca ósemka może prowadzić do powstania poważnych wad zgryzu, a występujący pod dziąsłem stan zapalny, namnażania bakterii, które wywołują nieprzyjemny zapach, który może być wyczuwalny przez rozmówców.

Przed zabiegiem warto zjeść obfity posiłek, ponieważ po wyrwaniu zęba nie będzie można jeść przynajmniej przez kilka godzin. Gdy ząb trzonowy jest widoczny, operacja ogranicza się do podważenia i wyciągnięcia go z kości szczęki. W takim przypadku rekonwalescencja powinna nie trwać dłużej aniżeli tydzień. Gdy do usunięcia pozostaje kilka zębów, warto usuwać je pojedynczo, aby złagodzić bolesne skutki usunięcia ich z kości szczęki. Ekstrakcja ósemek jest nieprzyjemna, ale konieczna. Dopiero od kilku lat prowadzone są badania wykazujące, jaki wpływ na funkcjonowanie organizmu ma higiena jamy ustnej i utrzymywanie w zdrowiu wszystkich zębów.

Usuwanie ósemek, kiedy jeszcze nie wyrosły

Zwane potocznie zębami mądrości trzecie zęby trzonowe, wyrastają powoli. Nierzadko zdarza się jednak, iż tworzą się jedynie ich zaczątki, które powodują wiele problemów. Do najpoważniejszych należą: stłoczenie pozostałych zębów, przesunięcie zębów, rozwijanie się stanów zapalnych, a nawet bóle migrenowe. Dentyści chcąc zaoszczędzić stresu i bólu swoim pacjentom, oferują zabieg usunięcia ósemek, kiedy jeszcze nie wyrosły.

Zabieg powinien być poprzedzony badaniem oraz wykonaniem zdjęcia RTG. Następnie specjalista w znieczuleniu miejscowym przeprowadza tak zwaną operację, która trwa średnio od piętnastu do czterdziestu pięciu minut. Po zabiegu oprócz bólu zębów może wystąpić opuchlizna, której skutki zaleca łagodzić się zimnymi okładami, ssaniem lodu oraz środkami przeciwbólowymi. Ze względu na to, iż w trakcie ekstrakcji lekarz musi rozciąć dziąsło, a następnie założyć w miejscu rany szwy, zaleca się, aby w kolejnych dniach unikać czyszczenia zębów w pobliżu rany, wydmuchiwania nosa, jedzenia twardych posiłków, a także palenia papierosów.

Zaleca się usunięcie ósemek, które jeszcze nie wyrosły, przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, gdy prowadzą do stłoczenia przednich zębów lub dystalizacji zębów bocznych. Pozostawione mogą doprowadzić do nawrotu wady, co generuje dodatkowe koszty. Z tego względu zaleca się, aby na leczenie ortodontyczne zgłaszały się osoby, u których zęby mądrości są przynajmniej wyczuwalne.

Rana po wyrwanym zębie jest wrażliwa od dwóch do trzech dni. Jednakże dolegliwości bólowe odczuwalne wewnątrz jamy ustnej mogą utrzymywać się nawet przez siedem dni. W szczególnych wypadkach, gdy rana jest szczególnie wrażliwa i nie goi się prawidłowo, stomatolog oprócz płukanek łagodzących stan zapalny, może zalecić stosowanie antybiotyku i zimnych okładów, które mają za zadanie zmniejszyć opuchliznę z policzków.

Jakie właściwości ma olej z opuncji figowej? Psychoterapia indywidualna – jak wygląda i jakie efekty daje?
Comments are closed.