Jak działa monitor oddechu dla dziecka? Kiedy jest potrzebny?
Oddech u niemowlaka to delikatna materia. W pierwszych dniach i tygodniach życia prawidłowe oddychanie jest istotą funkcjonowania. Ponieważ maluchy nie mają jeszcze dobrze rozwiniętych płuc, ich oddech może być słaby; jednak szczególnej uwagi wymagają niemowlęta z grup ryzyka.
Co to jest monitor oddechu dla dziecka?
Monitor oddechu to niewielkie urządzenie, które ma informować opiekunów dziecka o potencjalnych problemach z oddechem. Wyłapuje on takie sygnały jak zwolnienie oddechu bądź bezdech senny. Co prawda problemy z oddychaniem nie zdarzają się u każdego dziecka, jednak jeśli rodzice chcą być spokojniejsi, zaleca się kupienie monitora dla własnego komfortu. Są jednak sytuacje, kiedy monitor oddechu dla dziecka jest wręcz niezbędny. Kiedy warto mieć monitor oddechu dla noworodka wskazuje smyk24.pl – poniżej podpowiadamy, w jakich konkretnych przypadkach warto zainteresować się kupnem tego urządzenia.
Kiedy potrzebny jest monitor oddechu dla dziecka?
Jak już zostało wspomniane, układ oddechowy małego dziecka jest delikatny i łatwo może zostać zaburzony, jednak w większości przypadku zdrowe dzieci dobrze radzą sobie z oddychaniem. Są natomiast przypadki, w których oddech dziecka powinien być kontrolowany. Są to sytuacje, gdy dziecko należy do którejś z grup ryzyka. Dzieci, które powinny być monitorowane za pomocą tego urządzenia to:
- wcześniaki
- niemowlęta, które mają niską masę urodzeniową lub niedowagę
- noworodki z wrodzoną wadą serca
- dzieci, u których stwierdzono początki kłopotów z oddychaniem
- dzieci obciążone genetycznie przypadkami bezdechu w rodzinie, niemowlęta, u których po urodzeniu stwierdzono padaczkę, początki astmy lub bezdech.
Dzieci w grup ryzyka w pierwszym roku po urodzeniu narażone są na wystąpienie bezdechu, który skutkować może nawet wystąpieniem zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej lub zatrzymaniem czy zwolnieniem akcji serca.
Jak działa monitor oddechu? Jak wybrać odpowiedni monitor oddechu?
Klasyczny monitor oddechu to urządzenie, w którego skład wchodzi odbiornik, przetwarzający sygnały wyłapywane przez umieszczone w łóżeczku czujniki. Oprócz klasycznych modeli istnieją także bardziej wyrafinowane formy monitorów, umieszczone w pieluszce czy skarpetce, które działają za pomocą pulsoksymetrii.
Jeśli u niemowlęcia pojawia się bezdech lub nierówny oddech, monitor alarmuje sygnałem rodziców. Dźwięk urządzenia pozwala rodzicom zareagować, budzi również dziecko, które w przypadku bezdechu po wyrwaniu ze snu zaczyna oddychać.
Takie monitory wykrywają pracę klatki piersiowej, oprócz jednorazowych problemów mogą więc wyłapać wszystkie potencjalne trudności i odpowiednio zareagować.
Monitor oddechu jest urządzeniem, które pozwoli rodzicom spać spokojnie. Wykrywanie potencjalnych problemów z oddychaniem jest niezwykle istotne w pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka, ale oddech należy monitorować przez cały pierwszy rok. Zaleca się zakupienie monitora zwłaszcza w przypadku, gdy dziecko narażone jest na trudności oddechowe, czyli w przypadkach wymienionych powyżej.