Probiotyki a biegunka – zebrane informacje

Probiotyki a biegunka – zebrane informacje

Dla wielu Pacjentów jest wręcz oczywiste, że przy antybiotykoterapii i biegunce należy zażywać probiotyki. Ta świadomość bardzo cieszy, natomiast zawsze warto mieć na względzie, że probiotyki działają także wspomagająco przy wielu innych dolegliwościach, a także, że bakterie probiotyczne są szczepozależne. Oznacza to, że na biegunkę będzie działał dobrze jeden wybrany szczep bakterii, a inny nie przyniesie żadnego rezultatu i nie jest to nigdy wina tego, że “probiotyk nie działa”.

Poniżej zebraliśmy przydatne informacje, pozwalające usystematyzować wiedzę w zakresie zażywania probiotyków w trakcie biegunki.

Każda biegunka związana jest z zaburzeniami w obrębie mikroflory jelit. Przykrymi dolegliwościami, które występują wraz z biegunką są bóle brzucha, dużo częstsze wizyty w toalecie, dreszcze, skurcze, a w skrajnych przypadkach także mdłości, wymioty, gorączka. Biegunka może mieć charakter nagły i gwałtowny (np. po spożyciu jakiegoś zepsutego produktu), a może być także przewlekła (związana ze stanem zapalnym jelit, alergią pokarmową). W obu przypadkach, najbardziej pomocne okazują się szczepy probiotyczne Lactococcus lactis, Streptococcus thermophilus, Enterococcus faecium, Lactobacillus, Bifidobacterium.

Biegunka może być także związane z zażywaniem antybiotyków. W związku z tym, że ma ona nieco inny przebieg niż “tradycyjne biegunki” związane z pokarmami, należy również leczyć ją w nieco inny sposób. Przede wszystkim w tym przypadku wybieramy preparaty z innymi szczepami probiotycznymi, a najbardziej pomocne będą Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus sporogenes, Saccharomyces boulardii, Bifidobacterium lactis Bb12. Jeśli zaczniemy zażywać probiotyk do antybiotyku jeszcze przed wystąpieniem biegunki, redukujemy szansę na jej pojawienie się z 18% do 7%, co jest znaczące szczególnie dla osób mocno osłabionych, z innymi dolegliwościami współtowarzyszącymi.

Jeszcze innym przypadkiem są biegunki występujące u dzieci, ponieważ potrzebują one zdecydowanie łagodniejszych preparatów niż dorośli, ale jednocześnie takich, które zadziałają równie szybko przynosząc ulgę. W tym zakresie najlepsze szczepy probiotyczne to Enterococcus faecium LAB SF68, Saccharomyces cerevisiae boulardii, Lactobacillus rhamnosus GG. Jeśli nie mamy pewności, czy dany produkt jest odpowiedni dla naszego dziecka, najlepiej skontaktować się z pediatrą, który potwierdzi nasz wybór lub zarekomenduje inny preparat. Pamiętajmy, że organizm dziecka trzeba traktować szczególnie delikatnie, aby nie narazić go na zbyt gwałtowne działanie leków szczególnie wtedy, kiedy jest osłabiony przez infekcje lub inne zażywane preparaty.

Wiele osób zastanawia się, czy ma znaczenie forma, w jakiej będziemy zażywać zakupiony probiotyk. W tym wypadku nie ma żadnych wytycznych co do tego, co jest lepsze a co gorsze, więc możemy spokojnie dobrać sobie taki preparat, jakim nam najbardziej odpowiada. Dzieci najchętniej wybierają probiotyki w formie kropli, gdyż można je wymieszać z napojem. Niektórych produktów nie można mieszać z sokami, ale są też takie (np. Mycobiotic), którym to nie przeszkadza i w żadnym wypadku nie obniża ich skuteczności.

Zarówno w przypadku biegunki, jak i przy innych dolegliwościach, zawsze powinniśmy sprawdzić na opakowaniu w jaki sposób właściwie przechowywać zakupiony probiotyk. Niektóre wymagają przechowywania w lodówce, a dla innych najlepsza będzie temperatura pokojowa. Zastosowanie się do tych wytycznych ma bardzo duże znaczenie dla skuteczności działania wybranego preparatu, więc w żadnym wypadku nie należy tego lekceważyć.

Płyny do soczewek kontaktowych – rodzaje Odkamieniacz w płynie Siemens
Comments are closed.