Terapia alkoholowa — czy faktycznie jest mi potrzebna?

Terapia alkoholowa — czy faktycznie jest mi potrzebna?

Alkohol w naszej kulturze towarzyszy nam w najważniejszych życiowych wydarzeniach. Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie bez kilku głębszych weselach, chrzcin czy imienin. Jeśli pijemy tylko okazyjnie, problemu nie ma. Gorzej, kiedy to wokół alkoholu zaczyna kręcić się nasze życie. Skąd wiedzieć, że potrzebna jest terapia alkoholowa?

ICD-10 podstawą diagnozy

Wedle obowiązujących przepisów diagnoza uzależnienia od alkoholu stawiana jest w Polsce na podstawie Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, której autorem jest Światowa Organizacja Zdrowia. Ujmuje ona kryteria diagnostyczne, spośród których trzeba potwierdzić przynajmniej trzy, aby można było mówić o uzależnieniu.

Warto jednak podkreślić, że wsparcie terapeuty uzależnień przyda się nie tylko wówczas, gdy już jesteśmy uzależnieni, ale także wtedy, kiedy pijemy w sposób szkodliwy bądź ryzykowny. Uzależnienie od alkoholu przebiega bowiem w etapach, a im wcześniej wdroży się odpowiednie leczenie, tym łatwiej o powrót do zdrowia.

Sygnały ostrzegawcze

Specjaliści wskazują na szereg sygnałów ostrzegawczych, które powinni zasugerować nam, że nasze picie staje się mocno ryzykowne. Jednym z nich jest zwiększanie nie tylko ilości, ale również częstotliwości spożywania alkoholu. Pijemy więcej, częściej, zaczynamy szukać okazji do tego, aby się napić. Alkohol przestaje być towarzyszem spotkań towarzyskich, a zaczyna się sposobem na pokonanie smutku, lęku, samotności czy poradzenie sobie ze stresem.

Problem sygnalizuje również koncentracja na tym, aby się napić, a kiedy nie ma takiej możliwości, pojawia się niepokój. Wyraźnym sygnałem ostrzegawczym są informacje od bliskich, którzy zaczynają zauważać, że pijemy za dużo i za często. Większość osób reaguje wówczas napięciem i zdenerwowaniem.

Objawy uzależnienia

Zgodnie z przytoczoną wcześniej Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-10 jednym z symptomów uzależnienia jest silne pragnienie/poczucie przymusu spożycia alkoholu. Kontrolowanie jego przyjmowania staje się coraz trudniejsze, a w momencie odstawienia pojawią się objawy zespołu abstynencyjnego. Zalicza się do nich między innymi pocenie i drżenie rąk. Aby objawy zniknęły, po alkohol sięga się ponownie.

Sygnałem wyraźnie wskazującym na uzależnienie od alkoholu jest pojawienie się objawów tolerancji. Początkowo zwiększa się ilość alkoholu, którą trzeba wypić, aby zauważyć efekty pojawiające się dotychczas, z czasem sytuacja się zmienia: już niewielka ilość alkoholu wprowadza w stan upojenia.

Osoba uzależniona zaczyna zaniedbywać inne zajęcia, które dotychczas sprawiały przyjemność. Cała uwaga zostaje nakierowana na alkohol. Typowe dla osoby uzależnionej jest kontynuowanie picia mimo wyraźnych sygnałów o tym, że alkohol zaczyna szkodzić.

Terapia alkoholowa to często jedyny sposób, aby rozprawić się z uzależnieniem. Jeśli masz wątpliwości, czy problem ten Cię dotyczy, skonsultuj się ze specjalistą bądź samodzielnie wypełnił przesiewowy test uzależnienia od alkoholu. Pamiętać, że alkoholizm jest chorobą, która nieleczona zawsze prowadzi do śmierci.

wantArtykuł powstał we współpracy z Uzaleznienia-Terapia.pl
Perły Księżniczki – zadbaj o zdrowie intymne Typy liga mistrzów
Comments are closed.