Płyny do soczewek kontaktowych – rodzaje

Płyny do soczewek kontaktowych – rodzaje

Soczewki kontaktowe to świetna alternatywa dla okularów korekcyjnych, ale trzeba o nie regularnie dbać. Szczególnie jeśli chodzi o soczewki, które nie są jednorazowe (jednodniowe) i nosi się przez 30 dni. Najlepszym sposobem na pielęgnację soczewek jest stosowanie odpowiedniego płynu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów — który wybrać?

Rodzaje płynów do soczewek kontaktowych

Płyny do soczewek dopasowane są nie tylko do rodzaju samych produktów, ale także do kondycji oczu. Wrażliwe, skłonne do podrażnień oczy będą potrzebować łagodniejszych produktów.

Preparaty do czyszczenia i dezynfekcji soczewek najczęściej zawierają w składzie substancje bakteriobójcze (np. kwas edetynowy), a także związki, które rozpuszczają tłuszcz oraz tzw. osad białkowy. W składzie znajdują się także bufory utrzymujące prawidłowe pH płynu oraz substancje nawilżające — najczęściej jest to hialuronian sodu.

Wielofunkcyjny płyn do soczewek

Najczęściej wybieranym produktem jest wielofunkcyjny płyn do soczewek, dostępny m.in. w acuvue.pl. Doskonale sprawdza się zarówno do soczewek dwutygodniowych, jak i miesięcznych.

Substancje zawarte w preparacie jednocześnie czyszczą, dezynfekują i nawilżają soczewki. Dzięki odpowiedniej technologii płyn skutecznie usuwa bakterie i drobnoustroje, a dodatkowo nawilża soczewki i zapewnia całodzienny komfort. Ten rodzaj płynu występuje także w wersji przeznaczonej dla osób z nadwrażliwością oczu.

Oksydacyjny płyn do soczewek

Drugim rodzajem jest oksydacyjny płyn do soczewek. Preparat w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny. Jego działanie opiera się na nadtlenku wodoru, czyli wodzie utlenionej. Wewnątrz opakowania znajduje się metalowa płytka, która wywołuje reakcję chemiczną. Jej efektem jest rozbicie nadtlenku wodoru na wodę i tlen, dzięki czemu soczewki są dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane.

Płyny oksydacyjne występują w systemie jednostopniowym i dwustopniowym. Produkt w obu postaciach skutecznie usuwa osady białkowe i drobnoustroje z powierzchni soczewek, a dodatkowo jest bezpieczny dla alergików.

Jednostopniowy płyn do soczewek pozwala zarówno na ich czyszczenie, jak i przechowywanie. System dwustopniowy to zestaw dwóch płynów — jeden z nich stosuje się do czyszczenia, drugi do przechowywania. Obecnie jest to opcja nieco mniej popularna, zdecydowanie częściej pacjenci wybierają system jednostopniowy.

Żele, krople i sól fizjologiczna do czyszczenia soczewek

Oprócz płynów, na rynku dostępne są także żele i krople do czyszczenia soczewek kontaktowych. Żel doskonale oczyszcza powierzchnię soczewek, usuwając z nich osad, drobinki kurzu czy bakterie. Jednocześnie są hipoalergiczne.

Krople do czyszczenia soczewek służą do szybkiego ich odświeżenia i nie wymagają zdejmowania produktów z oczu. Nie tylko oczyszczają, ale także nawilżają.

Do czyszczenia soczewek sprawdzi się także roztwór soli fizjologicznej. Z jego pomocą można wypłukać soczewki z kurzu i drobnych niedoskonałości, a także nawilżyć je. Ta metoda nie zastąpi płynu do soczewek, ale może stanowić uzupełnienie pielęgnacji.

Leczenie zwierząt – na co zwracać uwagę? Probiotyki a biegunka – zebrane informacje
Comments are closed.