Jak wybierać fotele zabiegowe? Fotele do pobierania krwi, okulistyczne, dentystyczne…

Jak wybierać fotele zabiegowe? Fotele do pobierania krwi, okulistyczne, dentystyczne…

Fotele zabiegowe to jeden z tych elementów wyposażenie wielu gabinetów medycznych, które pozwalają na sprawne i komfortowe przeprowadzenie badań i dokonywanie niezbędnych czynności. Jakie z nich można spotkać najczęściej? Czym się charakteryzują? Jak je wybrać?

Jakie są rodzaje foteli zabiegowych?

Każdy pacjent korzysta z foteli zabiegowych, ale rzadko kto zwraca na nie większą uwagę. Są one dobrze dostosowane do swojej roli, niezależnie od rodzaju przeprowadzanego badania. Skąd w ogóle placówki medyczne je biorą? Nie jest to takie trudne, jak się wydaje i znajdzie się całkiem sporo sklepów i producentów, którzy je oferują. Niezbędne w placówkach medycznych fotele zabiegowe do przeprowadzania badań i zabiegów prezentuje innow.pl. Można się przekonać, jaki jest ich wybór, a także jakimi parametrami muszą się one cechować. Do najczęściej spotykanych foteli zabiegowych zalicza się: ginekologiczne, rehabilitacyjne, do pobierania krwi, dializ, laryngologiczne, okulistyczne, dentystyczne, pooperacyjne i transportowe.

Jak wybierać fotele zabiegowe?

Przede wszystkim tego typu fotele mają najczęściej dość specyficzną budowę, która z założenia ma ułatwić przeprowadzenie konkretnego zabiegu czy badania. Powinno się je dobierać według ich specyfikacji i przeznaczenia. Jak zostało wspomniane, spotkać można choćby fotele rehabilitacyjne, ginekologiczne czy do pobierania krwi, a każdy z nich ma nieco inną konstrukcję i funkcjonalność. W ten sposób zapewnia się najwyższy komfort pacjentom i jednocześnie umożliwia wygodną pracę lekarzom i pielęgniarkom.

Jakie cechy powinien spełniać fotel zabiegowy?

Najważniejsze będzie, aby fotel zabiegowy, niezależnie od tego, do jakich celów będzie wykorzystywany charakteryzował się trzema istotnymi cechami, czyli wytrzymałością, stabilnością oraz trwałością. Powinien być odporny na przeciążenia, a także łatwy do utrzymania w czystości. Jego tapicerka musi mieć możliwość bezpiecznej, łatwej i szybkiej dezynfekcji, bez obaw o uszkodzenie. Istotne jest także, by nie było widocznych szwów – w ten sposób mniejsza się ryzyko gromadzenia bakterii, ułatwia mycie, a także niweluje otarcia i skaleczenia.

Zdecydowana większość foteli zabiegowych ma też możliwość regulacji siedziska, dzięki temu, że są podzielone na segmenty. W ten sposób możliwe jest ustawienie pacjenta w najdogodniejszej pozycji – siedzącej, półsiedzącej lub nawet leżącej. Regulacja kąta nachylenia czy wysokości to podstawa. Oczywiście w przypadku foteli specjalistycznych, mają one jeszcze dodatkowe funkcje.

Cechy specjalistycznych foteli zabiegowych

Fotele do pobierania krwi nazywane są też często uniwersalnymi. Nie wyróżniają się niczym szczególnym, najczęściej mają dodatkowe podłokietniki, które nierzadko można regulować i odchylać. Używa się ich do wielu różnych nieskomplikowanych zabiegów.

Drugim typem jest fotel okulistyczny lub też okulistyczno-laryngologiczny. Przypominają trochę standardowe fotele biurowe, ale mają też możliwość odpowiedniego ułożenia i ustabilizowania głowy, mają też szeroki zakres regulacji wysokość czy kąta nachylenia.

Kolejnym przykładem są fotele dentystyczne, które przypominają bardziej leżanki. Mają możliwość regulacji wysokości oraz kąta nachylenia, co powala na wygodne ustawienie pacjenta, aby lekarz miał pełen dostęp.

Fotele ginekologiczne z kolei charakteryzuje się tym, iż posiadają wielopoziomowe podparcie dla ud oraz miskę ginekologiczną. W ten sposób przeprowadzenie badania jest o wiele wygodniejsze.

Interna Szczeklika, czyli jak zdobyć wiedzę niezbędną do zrozumienia wielu chorób i dolegliwości Jak działa monitor oddechu dla dziecka? Kiedy jest potrzebny?
Comments are closed.