Na czym polega i u kogo sprawdzi się terapia ericksonowska?

Na czym polega i u kogo sprawdzi się terapia ericksonowska?

Doświadczany przez nas każdego dnia stres może niejednokrotnie prowadzić do dekompensacji stanu psychofizycznego człowieka. Jest to odpowiedź, dlaczego coraz częściej do gabinetów lekarskich zgłaszają się pacjenci, którzy skarżą się na bóle głowy lub nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego. Tacy pacjenci po wnikliwej diagnozie okazują się w pełni zdrowi fizycznie, dlatego zostają skierowani do gabinetów psychologicznych lub na psychoterapię. Takie wsparcie przestaje być w rozumieniu społecznym tematem tabu, nie tylko ze względu na ustąpienie objawów ze strony ciała, ale również zniwelowanie obciążenia psychicznego.

Terapia ericksonowska – na czym polega?

Jednym ze skutecznych nurtów terapeutycznych jest Terapia Ericksonowska  – skupiona wokół wyjątkowości człowieka, jego oryginalnych cech temperamentalnych i emocjonalnych. Specjalista wykorzystujący to podejście nie doszukuje się źródła trudności pacjenta w jego przeszłych doświadczeniach, dzieciństwie czy okresie dorastania, skupia się w znacznej mierze na pacjencie jako jednostce obecnej tu i teraz. Podczas terapii ericksonowskiej pacjent i specjalista, będący zwróceni do siebie frontalnie, twarzą w twarz, przebywają w gabinecie z kilkoma fotelami – które to umożliwiają odbycie ćwiczeń ruchowych. Specjalista zwraca uwagę nie tylko na słowo mówione, ale również na informacje płynące z gestów niewerbalnych. Pomoc udzielana pacjentowi odbywa się przy użyciu metafor i opowieści, które odnoszą się do wprowadzanych przez niego treści podczas spotkania. Specjalista niejednokrotnie zleca również wykonywanie prac domowych, które prowadzą do utrwalenia postępów, poczynienia refleksji nad danymi zagadnieniami omawianymi na sesji, zwiększenie poziomu własnej autonomii i decyzyjności.

Spotkania odbywają się zwykle raz w tygodniu, trwając w przedziale od 45 do 50 minut. Długość całej terapii zależy od stawianych celów i pożądanych efektów. Zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu spotkań.

terapia par gdańsk

Terapia ericksonowska – u kogo się sprawdzi?

Terapia ericksonowska z powodzeniem wykorzystana może być do pracy z osobami będącymi w kryzysie, zmagającymi się z objawami psychosomatycznymi, będącymi w depresji, borykającymi się z zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami o podłożu lękowym, fobiami oraz z pacjentami wykazującymi obecność objawów psychotycznych. Do gabinetów zgłaszają się pacjenci w różnym wieku, w tym również pary i małżeństwa. Dodatkowo niektórzy specjaliści proponują terapię bez wychodzenia z domu. Doświadczony Psycholog Beata Załucka-Gosk oferuje możliwość odbywania terapii online, aby zapewnić pacjentowi możliwe najbardziej komfortowe warunki spotkania.

Podjęcie się wejścia w terapię jest aktem brania odpowiedzialności za własne życie i doświadczenia, chęcią nauki o sobie i swoim przeżywaniu oraz synonimem troski o własne zdrowie. Zawiązanie relacji terapeutycznej w skuteczny sposób poparty doniesieniami z licznych badań pomaga w zrozumieniu własnych emocji, ich natury i genezy, w rozwoju personalnym i społecznym jednostki oraz w znacznym podniesieniu komfortu życia i możliwości czerpania z niego satysfakcji.

Naturalne suplementy diety — gdzie kupić? Leki przez internet – dlaczego warto?
Comments are closed.