Magiczne grzyby są spożywane od wieków

Magiczne grzyby są spożywane od wieków

Psilocybina, substancja czynna zawarta w magicznych grzybach, jest spożywana od wieków, chociaż nie wydaje się wykazywać tych samych właściwości uzależniających, co inne substancje psychoaktywne.

Według nowego badania, użytkownicy szukają psilocybiny ze względu na jej zdolność do wywoływania unikalnych zmian w ludzkim świadomym doświadczeniu, powodując „znaczenie, wgląd, doznanie piękna i efektów typu mistycznego”.

W ostatnich latach psilocybina cieszy się dużym zainteresowaniem badaczy ze względu na jej terapeutyczny potencjał. Stwierdzono, że psilocybina ma pozytywny, długotrwały wpływ na ludzki umysł i przynajmniej w niektórych sytuacjach może być używana do radzenia sobie z zespołem stresu pourazowego i przetwarzania negatywnych emocji , a także uzależnienia i szeregu różnych psychicznych problemy zdrowotne.

Psilocybina jest daleka od cudownego lekarstwa, jakim się niektórzy udają, ale nadal jest interesującą substancją, która wymaga badań.

Nowe badanie z  Center for Psychedelic and Consciousness Research  na Johns Hopkins University School of Medicine dostarcza wglądu w to, co sprawia, że ​​psilocybina jest tak atrakcyjna (i tak wyjątkowa) jak lek.

Historycznie rzecz biorąc, psilocybina jest bardziej popularna niż większość innych substancji halucynogennych. Ale to niezwykły wzorzec konsumpcji. Badania wykazały, że spożycie psilocybiny przez całe życie jest stosunkowo skromne i dość stabilne przez okres dziesięcioleci. Zatem psilocybina tak naprawdę nie prowadzi użytkowników do nadmiaru (jak to ma miejsce w przypadku wielu leków psychoaktywnych), a mimo to pozostaje atrakcyjna dla wielu użytkowników, nawet gdy czynnik nowości zanika.

Badacze chcieli zobaczyć, dlaczego tak się dzieje. Zrekrutowali więc 20 zdrowych uczestników z historią używania halucynogenów do podwójnie ślepej próby. Podczas pięciu kontrolowanych sesji uczestnicy otrzymali dawki psilocybiny, dekstrometorfanu (DXM) i placebo.

Jako komparator wybrano DXM, ponieważ chociaż jest to halucynogen o nieco podobnych skutkach, ma znacznie mniejszy wskaźnik zastosowań pozamedycznych – pomimo tego, że jest łatwo dostępny jako lek na kaszel dostępny bez recepty.

Uczestnicy nagrywali swoje doświadczenia podczas i po sesjach. Odkrycia sugerują, że psilocybina wywołuje uczucia wglądu duchowego i / lub psychologicznego. Większość uczestników zgłosiła chęć ponownego zażycia psilocybiny, ale tylko 1 na 4 powiedział to samo o DXM.

„Badanie dostarcza odpowiedzi na zagadkę, dlaczego psilocybina była używana przez ludzi od setek lat, a mimo to nie ma wspólnych cech używanych do definiowania klasycznych narkotyków. Odpowiedź wydaje się leżeć w zdolności psilocybiny do wywoływania wyjątkowych zmian w ludzkim świadomym doświadczeniu, które powodują powstanie znaczenia, wglądu, doznania piękna i efektów typu mistycznego ”- powiedział Roland R. Griffiths dla PsyPost.

„Przyszłe badania powinny ustalić, czy istnieją inne subiektywne domeny subiektywnego doświadczenia lub inne efekty psilocybiny, które motywują ludzi do użycia psilocybiny.”

Chociaż badanie charakteryzuje się niewielkim rozmiarem próbki, zaobserwowane różnice w tych domenach między psilocybiną a DXM są spójne ze względnymi wskaźnikami pozamedycznego użycia psilocybiny i DXM, podsumowują naukowcy.

Zastąpienie hormonów – dlaczego HGH jest tak popularny Najlepsze metody ograniczania chrapania podczas snu
Comments are closed.