Herbata bergamotowa: jak może pomóc obniżyć poziom wysokiego cholesterolu i wysokiego ciśnienia krwi

Herbata bergamotowa: jak może pomóc obniżyć poziom wysokiego cholesterolu i wysokiego ciśnienia krwi

Być może słyszałeś o zielonej herbacie, ale czy słyszałeś o herbacie z bergamotki? Niektórym może to nie brzmieć znajomo, ale prawdopodobnie tak jest, ponieważ herbata bergamotka jest bardziej znana pod inną nazwą, herbatą Earl Grey.

Herbata Earl Grey składa się z połączenia liści czarnej herbaty i ekstraktu z pomarańczy bergamotki. I podobnie jak zielona herbata, wiadomo również, że ma właściwości zdrowotne, szczególnie dla serca.

Bergamotka jest bogata w związki roślinne znane jako polifenole, w tym flawonoidy, które działają jako przeciwutleniacze.

Te przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki i powodować choroby, takie jak rak.

Z drugiej strony czarna herbata zawiera również związki o właściwościach przeciwutleniających, takie jak katechiny.

Produkty z bergamotki wykazały, że może obniżać poziom cholesterolu, podczas gdy czarna herbata pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Wysoki poziom cholesterolu jest niebezpieczny i należy go szybko usunąć. W przeciwnym razie może prowadzić do stanów zagrażających życiu, takich jak zawały serca i udary.

Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie nie są bezpieczniejsze, ponieważ mogą również prowadzić do zawałów serca, udarów mózgu i innych problemów zdrowotnych.

Mówi się, że flawanony w bergamocie hamują enzymy wytwarzające cholesterol w organizmie. Badanie wykazało, że poziom cholesterolu u osób przyjmujących ekstrakt z bergamotki przez sześć miesięcy znacznie się obniżył.

Inne podobne badania sugerują również, że bergamotka wzmacnia działanie tradycyjnych leków obniżających poziom cholesterolu.

Jeśli chodzi o czarną herbatę, badanie wykazało również, że osoby zmuszone do picia trzech filiżanek czarnej herbaty dziennie przez sześć miesięcy doświadczały znacznego spadku wysokiego ciśnienia krwi.

Chociaż eksperci ds. Zdrowia stwierdzili, że potrzeba więcej badań, aby potwierdzić korzyści zdrowotne herbaty bergamotowej dla serca. Jednak wypicie jednej lub dwóch filiżanek dziennie nie zaszkodzi.

Należy jednak uważać, aby pić więcej, ponieważ nadmierne spożycie herbaty bergamotowej może stanowić pewne zagrożenie nawet dla osób zdrowych. Badanie wykazało, że picie zbyt dużej ilości bergamotki może powodować skurcze mięśni, drżenie kofeiny lub zmniejszenie wchłaniania żelaza.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu spod pach? Lekarz medycyny pracy w Warszawie. Podstawowe informacje.
Comments are closed.