Implanty zębowe: lepsza jakość życia, korzyść dla zdrowia, piękny naturalny uśmiech.
Całkowite bezzębie lub częściowe braki w uzębieniu w istotny sposób rzutują nie tylko na samopoczucie i pewność siebie, ale również komfort jedzenia i mówienia oraz ogólny stan zdrowia. Protezy pozwalają na odzyskanie ładnego wyglądu, ale często nie są dla użytkownika wygodne. Nie umożliwiają też przełożenia siły nacisku i żucia na kość, a jedynie na śluzówki jamy ustnej, co jest niekorzystne. Współczesna zaawansowana stomatologia ma lepsze z punktu widzenia estetyki i zdrowia rozwiązania: to implanty zębowe.
Implanty zębowe – czym są i jak wyglądają
Implanty zębowe to tytanowe śruby, które są wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy, zastępując korzenie naturalnych zębów. Dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji są w stanie doskonale zintegrować się z kością, zapewniając stabilność i trwałość. Na implantach mocuje się korony zębowe. Można również osadzić na nich całe mosty protetyczne. Tytan, z którego wykonane są implanty, jest materiałem w pełni biozgodnym i bezpiecznym dla pacjenta.
Właściwości i zalety implantów zębowych
Do korzyści, które płyną z rozwiązania, jakim są implanty, należą przede wszystkim:
- naturalny wygląd i funkcja: implanty zębowe wraz z zamontowanymi na nich koronami są zaprojektowane tak, aby wyglądać i działać jak naturalne zęby. Pacjenci odzyskują pełną funkcję żucia i mówienia, a uśmiech wygląda całkowicie naturalnie.
- trwałość: implanty zębowe są jednym z najtrwalszych rozwiązań w stomatologii. Jeśli są odpowiednio pielęgnowane i regularnie kontrolowane przez stomatologa, mogą służyć przez całe życie.
- zachowanie struktury kości: po utracie zęba kość szczęki lub żuchwy zaczyna zanikać. Implanty zębowe zapobiegają temu procesowi, utrzymując integralność struktury kości. Ponadto, zapobiegają przemieszczaniu się pozostałych zębów i chronią przed ich utratą.
- pełen komfort: w przeciwieństwie do tradycyjnych protez implanty są trwale osadzone w jamie ustnej, co eliminuje problem przemieszczania się i nieestetycznego klejenia protez.
- poprawa samooceny: odbudowa pięknego uśmiechu za pomocą implantów zębowych ma ogromny wpływ na samoocenę pacjenta. Pozwala to na odzyskanie pewności siebie i swobodnego uczestniczenia w różnych sytuacjach społecznych.
Zbyt mała ilość kości a implant
Konsekwencją długotrwałej utraty uzębienia są zaniki kości w obrębie szczęki lub żuchwy. Aby przeprowadzić implantację, wymagana jest odpowiednia ilość oraz jakość kości. Do jej oceny stosowane są specjalistyczne badania, takie jak tomografia komputerowa CBCT (ang. Cone Beam Computed Tomography) i dentysometria. Stożkowa tomografia komputerowa CBCT precyzyjnie obrazuje struktury tkanek szczęki i żuchwy, pokazując je w trójwymiarze. Dentysometria to rodzaj badania rentgenowskiego, które pozwala na ocenę gęstości mineralnej kości. Niewystarczająca tkanka kostna często nie stanowi przeciwwskazania do wykonania zabiegu wszczepienia implantów, ale wymagane jest poprzedzenie go augmentacją, czyli uzupełnieniem kości. Augmentacja ma na celu zwiększenie ilości lub poprawę jakości kości.
Procedura wszczepienia implantów – jak wygląda
Proces wszczepienia implantów zębowych odbywa się w kilku etapach:
- konsultacja: pierwszym krokiem jest konsultacja z doświadczonym stomatologiem, który oceni stan jamy ustnej pacjenta, szczególną uwagę zwracając na stan dziąseł i ilość tkanki kostnej w miejscu planowanego wszczepienia implantu. Lekarz podczas konsultacji proponuje indywidualny plan leczenia. Ocena tkanki kostnej odbywa się w oparciu o badania obrazowe.
- dodatkowa diagnostyka: przed wszczepieniem implantu lekarz zleca badania, których zadaniem jest zobrazowanie ogólnego stanu zdrowia pacjenta, na przykład morfologię krwi.
- wszczepienie implantu: podczas tego etapu implant zostaje chirurgicznie wszczepiony w kość szczęki lub żuchwy. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, dzięki czemu jest dla pacjenta bezbolesny.
- osteointegracja: po wszczepieniu implantu konieczne jest odczekanie kilku miesięcy, aby pozwolić na pełne wygojenie oraz integrację implantu z kością. Jest to proces zwany osteointegracją. W tym czasie pacjent funkcjonuje z tymczasową protezą.
- montaż korony protetycznej: gdy implant jest już odpowiednio zintegrowany z kością, mocowana jest do niego korona protetyczna. Korona pasuje kształtem i kolorem do pozostałych zębów. Możliwe jest osadzenie na implantach nie tylko pojedynczej korony, ale także mostów czy pełnej protezy.
Jak wszczepia się implanty zębowe
Do zabiegu wszczepienia implantów zębowych potrzebna jest kwalifikacja lekarza specjalisty z zakresu implantologii lub chirurgii szczękowo-twarzowej. Procedura wymaga odpowiedniej kondycji jamy ustnej i kości szczęki lub żuchwy. Jednym z podstawowych kryteriów jest też ogólny stan zdrowia. W niektórych sytuacjach zabieg implantologiczny może być przeciwwskazany. Dotyczy to na przykład pacjentów z nieustabilizowanymi chorobami endokrynologicznymi lub niekontrolowaną cukrzycą. Niedopuszczalne są również aktywne schorzenia dziąseł, przyzębia i niewyleczona próchnica. Pacjent musi mieć dobre nawyki w zakresie pielęgnacji jamy ustnej, co ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania infekcji. Powinien też mieć świadomość konieczności zaprzestania palenia produktów tytoniowych przed i po zabiegu. Na kwalifikację do zabiegu ma również wpływ wiek. Z uwagi na niewykształcone struktury kostne implantów zębowych nie wszczepia się u dzieci oraz młodzieży.
Implanty zębowe to w pełni bezpieczne rewolucyjne rozwiązanie w dziedzinie stomatologii, które pozwala na skuteczną odbudowę pięknego uśmiechu i prawidłowych funkcji jamy ustnej. Dzięki nim pacjenci mogą wrócić do pełnej swobody w jedzeniu, mówieniu i uśmiechaniu się. Jeśli zastanawiasz się nad leczeniem implantologicznym, skonsultuj się z zespołem specjalistów z Ortognatyki , aby dowiedzieć się, czy jest to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.