Dlaczego warto szybko uzupełniać brakujące zęby?
Utrata zęba może przydarzyć się każdemu, niezależnie od wieku i stanu uzębienia. Czasami jest to efekt nieszczęśliwego wypadku, a czasem ząb musi zostać usunięty z powodów zdrowotnych. Zdarza się również, że pacjent decyduje się na wyrwanie chorego, problematycznego zęba zamiast starać się go wyleczyć.
Niezależnie od tego co było powodem utraty zęba – zdecydowanie warto zadbać o to, aby uzupełnić ten brak. Często przyjmujemy błędne założenie, że dziura po zębie realnie wpływa jedynie na sam wygląd. Tymczasem skutki są znacznie poważniejsze. Od trudności z gryzieniem, przez osłabienie pobliskich zębów, po zanik kości i deformację dziąsła.
Nasza żuchwa działa optymalnie z kompletem zębów. Już jeden brakujący element negatywnie przekłada się na całość. Co oczywiste – kolejne utracone zęby tylko pogarszają sytuację. Może nam się wydawać, że brak zęba czy zębów nie stanowi dla nas problemu. Jesteśmy w stanie stosunkowo szybko przyzwyczaić się do braków w uzębieniu, szczególnie jeśli chodzi o tylne zęby. Powinniśmy jednak mieć świadomość, że dopóki nie uzupełnimy braku, stan naszej szczęki będzie się systematycznie – miesiąc po miesiącu, rok po roku – pogarszał.
Na szczęście stomatologia w obecnych czasach jest mocno rozwiniętą dziedziną medycyny i dentyści są nam w stanie skutecznie pomóc. Najskuteczniejszym zastępnikiem naturalnego zęba jest implant zębowy. Implanty można zastosować zarówno w przypadku jednego zęba, kilku sąsiednich zębów, jak i w przypadku kompletu zębów.
Implanty są produktem bezpiecznym, nie mają negatywnego wpływu na nasz organizm. Zastępują naturalne zęby w sposób pozwalający na uniknięcie wszystkich wyżej wspomnianych przypadłości. Co również warte zaznaczenia, implanty są produktem bardzo estetycznym. Stomatolog dobierze dla nas implant, który będzie wyglądał tak samo jak nasze naturalne zęby.
Po utracie zęba na pewno skontaktujmy się ze stomatologiem i dowiedzmy się jakie ma dla nas zalecenia i sugerowane rozwiązania. Im szybciej uzupełnimy lukę po utraconym zębie, tym mniejsze szkody ta strata wyrządzi w naszej żuchwie.
Tekst opracowany przy współpracy z gabinetem „Stomatologia Wilczek” z Tarnowskich Gór.