Czym jest Dieta Samuraja? Kto powinien z niej korzystać i jakie są jej zalety?
Dieta paleo była kiedyś najpopularniejsza w dietetyce. Jej zwolennicy postanowili jednak pójść dalej. Powstała więc Dieta Samuraja, czyli sposób odżywiania się według zaleceń Nate’a Miyaki (fana Bruce’a Lee i nauczyciela żywienia). Czym jest Dieta Samuraja? Jakie są jej zasady? Komu jest najbardziej polecana? Czy jest zdrowa?
Zasady Diety Samuraja
Tworząc Dietę Samuraja, Nate Miyaki inspirował się dietą japońskich żołnierzy. Łączy ona w sobie zasady i praktyki przerywanego postu, diety paleo oraz carb-backloadingu. Co to wszystko oznacza?
Dieta Samuraja, która jest podobna do paleo, koncentruje się na wysokim spożyciu mięsa, ryb, jaj, zdrowych tłuszczów i warzyw. Eliminuje również węglowodany, które są bogate w związki antyodżywcze, takie jak lektyny i fityniany, a także alkaloidy i glukozynolany. Dieta Samuraja nie dopuszcza roślin strączkowych i warzyw kapustnych. W diecie tej nie znajdziemy przetworzonych produktów zbożowych ani węglowodanów zawierających gluten. Dieta ta, w przeciwieństwie do diety paleo, dopuszcza ziemniaki, zboża bezglutenowe, takie jak gryka czy ryż, oraz pseudozboża, takie jak amarantus i quinoa. quinoa, amarantus.
Dieta Samuraja stosuje również podejście żywieniowe zwane carb backloading. Polega to na dostosowaniu ilości spożywanych węglowodanów w zależności od tego, kiedy trenujemy i o jakiej porze. Zazwyczaj opiera się na ograniczeniu tego makroskładnika w godzinach porannych i przesunięciu większości dziennej dawki węglowodanów na godziny popołudniowe i wieczorne. Pierwsze posiłki każdego dnia to zazwyczaj dania bogate w białko i tłuszcze. Rozkład makroskładników w ciągu dnia może być nieco inny w zależności od indywidualnych predyspozycji (np. godzin pracy, treningu, snu.
W diecie Samuraja stosuje się również przerywany post, który pozwala na kilkugodzinne “okno żywieniowe” w ciągu dnia. Zaleca się, aby w tym czasie spożywać wszystkie posiłki w ciągu dnia. Podobnie jak w przypadku zasad carb-backloadingu, czas i miejsce okna żywieniowego mogą być różne. Nie jest to konieczne, jeśli wybierasz Dietę Samuraja.
Czytaj również: Czym jest catering dietetyczny?
Dieta Samuraja ma wiele zalet
Polecana jest dla osób aktywnych fizycznie i zainteresowanych dietą paleo. Dieta Samuraja jest podobna do diety paleo, ale pozwala na elastyczność w dostosowywaniu ilości i jakości węglowodanów. Dzieje się tak, ponieważ ten makroskładnik jest niezbędny do intensywnych ćwiczeń.
Nie oznacza to jednak, że osoby, które ćwiczą z niską intensywnością lub nieregularnie nie mogą stosować diety Samuraja. Dieta Samuraja nie jest zalecana dla osób z chorobami autoimmunologicznymi ze względu na wykluczenie z niej substancji antyodżywczych takich jak lektyny i glusinolany. Warto ją rozważyć, jeśli cierpisz na chorobę Hashimoto, autoimmunologiczne zapalenie stawów lub inne schorzenia.
Jest to zdrowy sposób odżywiania, jeśli odpowiedzialnie podchodzisz do zasad. Jeśli martwi Cię brak pieczywa w tym jadłospisie lub nie wiesz, jak możesz przygotować urozmaicone posiłki, to przygotowanie diety możesz zostawić cateringowi. Dieta pudełkowa z dostawą do domu może być wygodnym, zdrowym i smacznym sposobem na zarządzanie swoim odżywianiem. Każde menu jest przygotowywane przez profesjonalnych kucharzy i bilansowane przez dietetyka. Wszystko to odbywa się przy użyciu świeżych, wysokiej jakości produktów. Nie da się ukryć, że smakuje to wyśmienicie!