Psychoterapia indywidualna – jak wygląda i jakie efekty daje?

Psychoterapia indywidualna – jak wygląda i jakie efekty daje?

Psychoterapia jest formą pomocy psychologicznej świadczonej przez psychologa względem osoby potrzebującej wsparcia. Forma indywidualna oznacza, że terapia jest skierowana do jednego pacjenta, a spotkania odbywają się na osobności ze specjalistą (sam na sam).

Kto może skorzystać z pomocy psychologa?

Do psychologa może udać się każdy kto odczuwa potrzebę rozmowy z drugim człowiekiem, rozwoju i doskonalenia (psychoterapia polega na pracy nad sobą). Warto zaznaczyć, że wskazane jest skorzystanie z usług specjalisty w przypadku wystąpienia niekorzystnych zmian w obrębie organizmu jak zmęczenie, apatia, senność lub pobudzenie, problemy z zasypianiem, koszmary nocne, kłopoty z pamięcią, koncentracją, halucynacje, omamy słuchowe, ale i inne dolegliwości nie wywołane chorobą (ból, przyspieszone tętno, dolegliwości żołądkowe). Innym powodem zgłoszenia się do specjalisty może być utrzymujący się ,,negatywny” nastrój (smutek, złość, gniew, poczucie winy, wstydu, niepokój, lęk), określone myśli na swój temat (,,do niczego się nie nadaję”, ,,nie czeka mnie nic dobrego”, ,,za chwilę wydarzy się coś strasznego”) lub otoczenia (,,oni chcą wyrządzić mi krzywdę/ złe o mnie myślą”). Powodem zwrócenia się o pomoc może być własne zachowanie (zwłaszcza, gdy przynosi szkodę sobie lub innym) lub wydarzenia z życia (aktualne lub zamierzchłe, jak śmierć kogoś bliskiego, utrata zdrowia, pracy, przeprowadzka, rozwód, trudne dzieciństwo).

“Wiele osób sądzi, że nie ma sensu przeznaczać własnych pieniędzy w pomoc psychologa, ponieważ lepiej wygadać się bliskiej osobie, która przez to, że nas zna będzie w stanie zrozumieć nasze problemy i wesprzeć nas dużo bardziej. Nie jest to do końca prawda, oczywiście, wsparcie bliskich i dzielenie się z nimi naszymi emocjami jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia psychicznego, ale niestety nie są oni wyposażeni w profesjonalne umiejętności, które pomogą skutecznie rozwiązać dany problem” – mówi Psycholog Wioletta Kucharek, założycielka www.ad-intra.lodz.pl, czyli gabinetu psychologicznego, znajdującego się w Łodzi, na ul. Narutowicza 90 lok. 6, z którym kontaktować się można telefonicznie – 604 886 066, dzwoniąc pod wskazany numer.

Jak znaleźć dobrego psychologa?

Kierując się wyborem specjalisty można zasięgnąć rady bliskich, przyjaciół (z polecenia) lub innych, nieznanych osób (na podstawie ocen umieszczonych w internecie). Informacje pomocne w wyborze psychologa zawarte są na stronach Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego czy Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczej i Behawioralnej.

Psycholog Wioletta Kucharek ad-intra.lodz.pl

Jak wygląda psychoterapia indywidualna?

Terapia polega przede wszystkim na rozmowach specjalisty z pacjentem dotyczących nurtującego go problemu. Co istotne psycholog nie udziela gotowych odpowiedzi. Umożliwia klientowi jedynie wyrażenie siebie, własnego zdania, opowiedzenie własnej historii, wyznaczenie satysfakcjonującego, realnego dla niego celu psychoterapii i pomoc w jej osiągnięciu. Dodatkowo psycholog może zaproponować pacjentowi wykonanie określonych ćwiczeń w trakcie odbywania wizyty lub w wolnym dla niego czasie (w ramach terapii). Mają one na celu poprawę kontaktu pacjenta z samym sobą, umożliwienie wyrażenia własnych emocji, myśli lub wypracowanie nowych, skuteczniejszych metod rozwiązywania problemu jak konflikty interpersonalne, bądź znalezienie sposobu na radzenie sobie ze stresem. Psycholog może również polecić pacjentowi lekturę określonych artykułów i książek z zakresu omawianego przez nich zagadnienia. Metody jakie stosuje są uzależnione od nurtu, w którym pracuje (np. poznawczo – behawioralnego, psychodynamicznego), stylu oraz warsztatu specjalisty. Warto zaznaczyć, że są one elastyczne, mogą i powinny ulegać modyfikacjom (w zależności od samopoczucia, chęci pacjenta). Jest to o tyle istotne, iż tylko pełna zaufania relacja pomiędzy stronami jest warunkiem uzyskania pozytywnych efektów terapii. Pełny zakres i rodzaj usług świadczonych w ramach pomocy psychologicznej Wioletty Kucharek, znajduje się na stronie internetowej gabinetu (www.ad-intra.lodz.pl/zakres-terapii/), gdzie można zapoznać się z ofertą i dostosować rodzaj terapii do własnych potrzeb.

Jakie efekty daje psychoterapia indywidualna?

Psychoterapia jest jedną ze skuteczniejszych form leczenia depresji, zaburzeń lękowych, stresowych (w tym zespołu stresu pourazowego), dysocjacyjnych, uzależnień, chorób psychosomatycznych (mających podłoże psychiczne). O powodzeniu terapii, zwłaszcza, jeśli chodzi o te ostatnie, decydujący wpływ ma dobór ujęcia. Najlepsze efekty przynosi podejście holistyczne (całościowe, uwzględniające, oddziałujące zarówno na stan ducha, jak i ciała). Już w początkowych etapach psychoterapii zaobserwować można pozytywne zmiany zachodzące we własnym organizmie i nie tylko. Oddziałuje bowiem na różne sfery życia (społeczny, fizyczny, zawodowy, osobisty). Jednym z ważniejszych jest poprawa relacji z innymi, co przekłada się na jakość życia. Co istotne zmiany te mogą występować u osób w różnym czasie, natężeniu (im dłużej trwa terapia tym zwiększa się szansa na osiągnięcie zaplanowanych celi). Przede wszystkim sukces jest uzależniony od chęci, gotowości pacjenta do wprowadzania zmian w swoim życiu, ale i występowaniu sprzyjających ku temu warunków (zaufanie do specjalisty, dobry kontakt z psychologiem).

Usuwanie ósemek, które jeszcze nie wyrosły. Kiedy należy to  zrobić? Zabiegi HIFU a modelowanie sylwetki
Comments are closed.