Korekta odstających uszu – jak wygląda zabieg i jego rekonwalescencja?
Uszy to niepozorna część ciała, która jednak determinuje wygląd całej naszej twarzy. Najczęściej nie skupiamy się na ich kształcie, gdyż nie mamy na niego większego wpływu. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, gdy nasze uszy są niekształtne, odstające lub zbyt duże. Utrata pewności siebie i przekonanie o własnej nieatrakcyjności, prowadzą do trudności z wchodzeniem w relacje społeczne. A stąd już tylko krok do pojawienia się kompleksów, które odbijają się na naszej psychice, a często nawet uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Naprzeciw takim problemom wychodzi współcześnie medycyna estetyczna, oferując prosty zabieg, który pozwala na szybkie pozbycie się uciążliwego problemu.
Czy warto poddać się korekcji uszu?
Z reguły deklarujemy, że nie przykładamy większej wagi do wyglądu swojego rozmówcy, zwłaszcza do tak niepozornych elementów, jak uszy. W rzeczywistości jednak często całkowicie nieświadomie kreujemy w swoim umyśle obraz drugiej osoby, oceniając poszczególne elementy jej anatomii. Osoby z mniejszymi, kształtnymi uszami, są również postrzegane jako te zdecydowanie bardziej atrakcyjne i pociągające, na co wskazują przeprowadzone badania naukowe. Nic dziwnego, że korekta odstających uszu to szansa na budowanie pewności siebie i poczucia własnej atrakcyjności, co przekłada się z kolei na udane życie prywatne i sukcesy zawodowe.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg chirurgicznej korekty uszu?
Na chirurgiczną korektę uszu z reguły decydują się osoby, które kierują się względami estetycznymi. Zabiegowi poddają się głównie kobiety, dla których wygląd zewnętrzny odgrywa bardzo istotną rolę w kontaktach międzyludzkich. Pacjentami klinik medycyny estetycznej są również osoby, borykające się z wrodzonymi lub nabytymi wadami. To przede wszystkim anocja i mikrocja, polegające na nieprawidłowym wykształceniu lub całkowitym braku ucha zewnętrznego. Zaliczamy tutaj również ucho satyra i guzek Darwina czy zawinięcie małżowiny usznej. Korekta odstających uszu eliminuje również uszkodzenia mechaniczne jak np. ucho zapaśnika, będące częstym defektem wśród osób praktykujących sporty kontaktowe.
Korekcja uszu – na czym polega i jak przebiega zabieg?
Chirurgiczna korekta uszu to prosty zabieg, określany mianem mało inwazyjnego. Warto jednak oddać swoje zdrowie w ręce doświadczonego chirurga, a zabieg przeprowadzić w budzącej zaufanie placówce medycznej. Dzięki otoplastyce możliwe staje się dokonanie korekty wielkości, kształtu i kąta odchylenia ucha od głowy. Pozwala na to wykonanie niewielkich rozmiarów nacięcia, umożliwiającego swobodny dostęp do chrząstki i jej odpowiednie modelowanie. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent z reguły wraca do domu, po jego zakończeniu. Całość procesu trwa około godziny i kończy się założeniem szwów stabilizujących i opatrunku na operowane miejsca.
Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu otoplastyki?
Aby móc cieszyć się efektami zabiegu, warto zastosować się do wszystkich zaleceń lekarskich, choć lista ta nie jest krótka. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że okres rekonwalescencji jest czasem odpoczynku. Należy więc powstrzymać się od nadmiernego wysiłku, dając swojemu organizmowi czas na regenerację. Warto wówczas zadbać o spokojny sen, najlepiej w pozycji na wznak, z kilkoma poduszkami pod głową. Szczególną troskę należy wykazać także o okolice operowanych miejsc. W tym celu trzeba zrezygnować z farbowania włosów oraz moczenia rany i opatrunku, założonego przez chirurga. Taki opatrunek będzie wymieniony na opaskę już po kilku dniach od zabiegu. Na zdjęcie szwów trzeba jednak poczekać do około dwóch tygodni, choć czas rekonwalescencji szacowany jest na pół roku. W tym okresie należy powstrzymać się od ekspozycji na zmienne warunki atmosferyczne i nadmierne promieniowanie słoneczne. Takie wyrzeczenia zrekompensują z pewnością ostateczne efekty zabiegu i zmiany, do których będą one prowadzić.