Jak dbać o skórę twarzy?

Jak dbać o skórę twarzy?

Stan skóry na twarzy zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich są geny, od których zależy, czy otrzymamy w spadku cerę suchą, wrażliwą czy łojotokową. Kolejne czynniki to środowisko oraz styl życia: zanieczyszczenia atmosfery, stres, dieta, przyjmowane leki. Odpowiednia pielęgnacja twarzy musi być odpowiedzią na naturalne predyspozycje oraz aspekty zewnętrzne.

Jak określić typ cery?

Nie można mówić o prawidłowym dbaniu o cerę bez określenia jej typu. Kupowanie kosmetyków bez wcześniejszego rozeznania może skończyć się różnego rodzaju problemami skórnymi. Kosmetologia, podobnie jak inne nauki, ewoluuje i obecnie wyróżnia inne typy cery niż jeszcze kilkanaście lat temu. Aktualnie dzielimy skórę twarzy na następujące typy:

  • Cera łojotokowa (w tym tłusta i mieszana) – charakteryzuje się dużymi porami, trądzikiem, stanami zapalnymi i przebarwieniami po nich, ziemistym, nierównym kolorytem.
  • Cera wrażliwa (unaczyniona i skłonna do alergii) – jest wrażliwa na bodźce, czerwieni się pod wpływem temperatury i stresu, również po alkoholu i kofeinie, ulega podrażnieniom przez kosmetyki, z widocznymi naczynkami.
  • Cera sucha (odwodniona) – łatwo ulega przesuszeniu, jest cienka, delikatna, pergaminowa.

Dodatkowym problemem, który dotyka różne rodzaje cery, jest hiperpigmentacja, czyli skłonność do przebarwień.

Jak dbać o cerę łojotokową?

Najważniejsze jest odpowiednie oczyszczanie – dwa razy dziennie oraz wyeliminowanie kosmetyków, które mogą zatykać pory: olejów mineralnych, silikonów, emulgatorów i talków. Posiadaczki cery łojotokowej powinny regularnie oczyszczać skórę u kosmetyczki. Kosmetyki do cery problematycznej muszą być dobrane indywidualnie, najlepiej przez specjalistę. Warto także skorzystać z porady endokrynologa. Istotną rolę odgrywa dieta. Należy ograniczyć cukier i wysoko przetworzoną żywność.

Jak dbać o cerę wrażliwą?

Nie należy przesadzać z jej myciem i oczyszczaniem. Cerze wrażliwej wystarczy wieczorne oczyszczenie z makijażu i brudu – delikatnym kosmetykiem jak mleczko, śmietanka, pianka lub masło hydrofilne. Po przebudzeniu nie zmywamy ochronnego filmu, wystarczy użycie mgiełki. Krem do cery wrażliwej powinien odbudowywać warstwę lipidową. Jeśli mamy widoczne naczynka, warto sięgać po preparaty z witaminą K. Raz na jakiś czas warto udać się na zabieg zamykania naczynek. Cerze wrażliwej nie sprzyja nadmierne ciepło, ostre potrawy i alkohol.

Jak dbać o cerę suchą?

Podobnie jak w przypadku cery wrażliwej, unikamy nadmiernego oczyszczania suchej skóry, zwłaszcza z użyciem kosmetyków na bazie alkoholu. Kremy do cery suchej powinny mieć w składzie kwas hialuronowy i inne substancje nawilżające.

Niezależnie od typu cery nie zapominajmy o piciu wody. To najprostszy i podstawowy „kosmetyk”, który zapewni suchej cerze blask i jędrność. Każdą skórę należy chronić przed słońcem. Tę wrażliwą szczególnie, dlatego latem nie rozstawajmy się z kremem ochronnym o wysokim filtrze. Stosujmy dietę bogatą w witamy A, B, C i E, które sprzyjają pięknej cerze.

Zadbaj o swoją skórę z kosmetykami od https://www.phlov.com/

Dobry stomatolog w Krakowie Czy są badania endoskopowe? Jakie choroby wykrywa endoskop?
Comments are closed.