Jak długo rośnie ząb mądrości i jak długo boli?
Wyrzynanie się trzecich trzonowców, czyli popularnych ósemek, to nic przyjemnego. Większości pacjentów towarzyszy ból, czasem promieniujący aż do ucha. Może pojawić się również gorączka. Niestety, nie ma skutecznego sposobu na to, aby pozbyć się tych dolegliwości. Możemy jedynie oczekiwać, aż ósemka w końcu przebije dziąsło. Jak długo trwa ten proces?
Od kilku dni do kilku lat
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak długo przebijają się ósemki. W rzeczywistości cały proces może trwać kilka dni, lecz równie dobrze może się nieco rozciągnąć w czasie. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Na ogół pierwsze objawy często mylone są z przeziębieniem, zapaleniem ucha czy też bólem innych, sąsiednich zębów. To zaś sprawia, że postawienie trafnej diagnozy przez lekarza stomatologa znacznie się opóźnia.
Zawiązki ósemek dobrze widać na zdjęciu RTG, nawet w momencie, gdy ząb jeszcze nie przebił dziąsła. Lekarze dentyści z doświadczenia wiedzą, że niektórzy pacjenci przechodzą proces “ząbkowania” bardzo intensywnie, jednak już po kilku dniach cieszą się nowym zębem. U innych proces ten może potrwać nawet 2-3 lata (a czasami dłużej) i przebiegać z różnym nasileniem.
Jak długo trwają dolegliwości bólowe?
Zarówno czas wyrzynania się ósemek, jak i to, jak bardzo cały proces boli, jest sprawą indywidualną. Nieliczni pacjenci w ogóle nie zaważają u siebie objawów wychodzenia ósemek. Inni zaś od pierwszych dni czują ból — głowy, zębów, szczęki czy ucha. Jeśli proces wyrzynania ósemek trwa krótko, to zwykle ból jest w tym czasie bardzo intensywny.
Dolegliwości bólowe mogą nasilać się przez około 2-3 dni, z czasem jednak zaczynają nieco słabnąć. Po około 7. dniach pacjenci zauważają znaczną poprawę samopoczucia.
Inaczej jest w przypadku, gry wyrzynanie się ósemki trwa latami. Nie mamy wtedy do czynienia z bólem na co dzień, jednak pacjenci skarżą się na jego niespodziewane ataki.
Zwykle dolegliwości bólowe ustępują po jednym lub dwóch dniach. Nie są one aż tak intensywne — zwykle wystarczy zażyć lek przeciwbólowy, aby poczuć się lepiej. Niemniej jednak ból może pojawiać się często, w zależności od tego, w jakiej fazie wyrzynania znajduje się obecnie ząb.
Jak sobie poradzić?
Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób mogą przetrwać czas, gdy ich ząb mądrości rośnie. Otóż przede wszystkim pacjenci muszą udać się do stomatologa, aby potwierdził on, że powodem bólu jest wychodząca ósemka. Czasami konieczne jest do tego wykonanie zdjęcia RTG. Następnie lekarz może zapisać nam środki przeciwbólowe lub przeciwzapalne.
Czasami jednak dolegliwości bólowe nasilają się, a zęba mądrości nadal nie widać. Może to oznaczać, że zatrzymał się on w kości lub rośnie nierówno i zwyczajnie nie ma dla niego miejsca. W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie ósemki przez chirurga stomatologicznego.
Zabieg wykonywany jest w gabinecie, a po jego zakończeniu pacjent zazwyczaj może udać się do domu. Zwykle dolegliwości bólowe mijają po około dwóch tygodniach od wykonania zabiegu. W tym czasie powinniśmy przyjmować leki przeciwbólowe oraz antybiotyki, które zapobiegną rozwojowi infekcji.
Więcej informacji znajdziesz na https://stomatologia-osowa.pl/