Dziewiąty tydzień ciąży – co się dzieje w organizmie matki i dziecka?

<a>Dziewiąty tydzień ciąży – co się dzieje w organizmie matki i dziecka?</a>

W dziewiątym tygodniu ciąży Twoje dziecko ma wielkość wisienki. Intensywnie rozwija się w nim jednak wiele narządów i zaczyna ono reagować na bodźce zewnętrzne. Zmiany zachodzą także w organizmie mamy – w praktyce oznacza to, że możesz czuć się na tym etapie niezbyt dobrze. Początek trzeciego miesiąca to również czas, kiedy powiększają piersi, brzuszek ciążowy nie jest natomiast z reguły jeszcze dobrze widoczny.

Dziewiąty tydzień ciąży – zmiany u dziecka

Dziewiąty tydzień ciąży to czas, kiedy wydłużają się kończyny maluszka. Rozwijają się wówczas dłonie z palcami oraz kciukami – palce wciąż połączone są jednak cienką błoną. Ramiona zaczynają natomiast zginać się w łokciach. To również moment, w którym dziecko zaczyna się poruszać – mamy odczuwają to jednak dopiero w drugim trymestrze. Ciekawostką jest to, że już w dziewiątym tygodniu może ono reagować na bodźce pochodzące z zewnątrz Twojego ciała.

Na tym etapie główka maleństwa jest o nieproporcjonalnie większa w stosunku do innych partii ciała, zajmuje aż jego połowę. W jej obrębie zmieniają jednak swoją pozycję oczy, które lokalizują się teraz w bardziej środkowej części twarzy. Intensywnie rozwijają się również także takie narządy, jak wątroba, nadnercza, śledziona czy pęcherzyk żółciowy. U małych chłopców pojawiają się jądra, natomiast u dziewczynek – jajniki. W mózgu dochodzi z kolei do namnożenia neuronów, kształtowania się osobnych półkul oraz międzymózgowia.

Dziewiąty tydzień ciąży – zmiany u mamy

W dziewiątym tygodniu ciąży nie widać jeszcze, że mamy przybierają na wadze – zdarza się wręcz, że niektóre kobiety wówczas chudną. Nie należy się jednak tym przejmować, wynika to bowiem z tego, że organizm w pierwszej kolejności wykorzystuje zapasy zgromadzone przed zajściem w ciążę, aby zapewnić dziecku wszystko, co jest mu potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Wiele kobiet na tym etapie często oddaje mocz – nierzadko wstają one w tym celu nawet i w nocy. Nadal możesz też zmagać się z nudnościami i zaparciami. Być może zauważyłaś również, że Twoje piersi są pełniejsze i bardziej tkliwe w dotyku. Będą się one powiększać przez cały okres ciąży, ale powinny być przestać tak wrażliwe w czwartym miesiącu. Kolejną zmianą, którą możesz zaobserwować, są obolałe oraz krwawiące dziąsła. Co więcej, niektóre panie w tym czasie mogą pochwalić się gładką i promienną cerą, inne natomiast zmagają się z wypryskami oraz przebarwieniami. W pewnym momencie możesz też zauważyć u siebie rumieńce, zwłaszcza jeśli masz jasną karnację.

Pierwsze USG w ciąży – Kraków

Dziewiąty tydzień ciąży to dobry moment na wykonanie pierwszego USG w położnictwie w Krakowie. Dzięki niemu możemy potwierdzić istnienie obecnego stanu, stwierdzić dokładny czas trwania ciąży oraz określić liczbę pęcherzyków ciążowych. Chcesz, aby badanie było przeprowadzone profesjonalnie i w 100% bezpiecznie? A może szukać badań prenatalnych w Krakowie? Jeśli tak, zapraszamy do Centrum Medycznego Hi-Gen, przy ul. Wielickiej 42A, w lokalu B1. Wystarczy wcześniej do nas zadzwonić i umówić się na wizytę. Czekamy na kontakt z Twojej strony!

Na co działa cytrynian magnezu? Udar mózgu i skutki
Comments are closed.