Męskie dysfunkcje seksualne – jak leczyć?

Męskie dysfunkcje seksualne – jak leczyć?

Dysfunkcje seksualne dotykają wielu mężczyzn w różnym wieku i w różnych okresach ich życia. Czasem jest to problem z popędem seksualnym, który utrzymuje się na zbyt niskim poziomie, czasem są to problemy z zaburzeniami preferencji seksualnych, a w wielu przypadkach: zaburzenia erekcji. Jak więc radzić sobie z zaburzeniami funkcji seksualnych i jak je leczyć?

Ustalenie przyczyny: diagnoza

W zaburzeniach funkcji seksualnych takich jak zaburzenia erekcji nie wystarczy tylko stwierdzić, że problem istnieje. Trzeba dotrzeć do jego źródła i ustalić, czy problemy z erekcją mają podłoże psychiczne, fizjologiczne lub mieszane. Trafna diagnoza, czy to postawiona przez specjalistę urologa, czy psychoterapeutę (w tym seksuologa), ze wskazaniem na etiologię problemu to połowa sukcesu. Gdy wiemy wszystko o zaburzeniu, łatwiej jest je leczyć i dobierać metody leczenia.

Umysł i ciało

Problemy, jakimi są dysfunkcje seksualne, to nie zawsze problemy fizjologiczne. Więcej nawet: często zaburzenia erekcji czy spadek libido są bezpośrednio powiązane z czynnikami psychologicznymi. Stres, depresja, brak motywacji: to wszystko może prowadzić do powstawania zaburzeń funkcji seksualnych. Leczenie polega głównie na tym, by seksuolog bądź psychoterapeuta rozmawiali z osobą dotkniętą schorzeniem i prowadzili terapię opartą o rozmowę, czasem wspomaganą środkami farmakologicznymi bądź lekami, których używa się do leczenia zaburzeń erekcji.

W przypadku fizjologicznych problemów to urolog określa plan leczenia. Ciało chorujące na miażdżycę czy nadciśnienie może mieć problem z wywoływaniem erekcji. Wtedy metodą leczenia jest po prostu zmiana trybu życia, dodanie aktywności fizycznej i zbilansowana dieta. Często też urolodzy przepisują leki na erekcję (Adalift, Cialis cena i inne, czyli tadalafil) albo polecają pacjentowi kupić w aptece preparaty bez recepty, takie jak Kamagra (sildenafil), by mógł osiągnąć erekcję. Profilaktyka prostaty jest tu również niesamowicie istotna, ponieważ nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołu krokowego mogą prowadzić do rozwoju impotencji.

Podejście całościowe

Bez względu na przyczynę, zaburzenia funkcji seksualnych należy leczyć kompleksowo, a więc łącząc wiele różnych metod leczenia: psychoterapię i terapię farmakologiczną (nie tylko leki na erekcję) z opieką urologa. Całościowe podejście do problemu pozwoli na wyleczenie zaburzeń funkcji seksualnych i zapobiegnie ich nawrotowi. Zdrowy tryb życia i dobra dieta są tutaj równie pomocne. W rzadkich przypadkach stosuje się bardziej inwazyjne metody, czyli operacje uszkodzonych organów czy tkanek.

0

Brak komentarzy

No comments yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *