Jak stosować olej lniany na włosy, na twarz?

Jak stosować olej lniany na włosy, na twarz?

Olej lniany od wieków uważany jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Właśnie dlatego warto wprowadzić go do swojej diety. Ale nie tylko. Okazuje się, że rewelacyjnie sprawdzi się również w pielęgnacji. Jak stosować olej z siemienia lnianego na włosy? Czy pomoże w problemach skórnych?

Olej lniany – właściwości

O tym, że tłuszcze roślinne mają wiele właściwości prozdrowotnych, nie trzeba nikogo przekonywać. Przede wszystkim sam fakt, że witaminy są rozpuszczalne w tłuszczach, sprawia, że muszą być obecne w pokarmach, które się spożywa. Można też je pić solo. A jaki olej wybrać? Przede wszystkim powinien być nierafinowany i tłoczony na zimno, bez domieszek i konserwantów. A który olej wybrać? Uważa się, że olej lniany to jeden z najzdrowszych olejów roślinnych (zobacz spichlerz-zdrowia.pl), więc nie powinno go zabraknąć w żadnym domu. Warto zawsze mieć w lodówce świeżo tłoczony olej z siemienia lnianego.

A czemu zawdzięcza on swą sławę? Wszystko dzięki właściwościom nasion lnu, z których jest wytwarzany. Olej lniany zawiera najwięcej spośród wszystkich olejów Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych, z których najważniejsze to Omega-3 i Omega-6. Ale w składzie ma również wiele witamin i fitosteroli. Olej lniany warto stosować nie tylko w celach spożywczych, ale też kosmetycznych.

Jak stosować olej lniany na włosy?

Okazuje się, że wiele osób stosuje olej lniany na włosy. Jakie są tego zalety? Przede wszystkim olej lniany stosowany na włosy przyspiesza ich wzrost oraz zapobiega ich wypadaniu. Co więcej, u wielu osób wykazuje działanie przeciwłupieżowe. Stosując olej lniany na włosy, wzmacnia się je i odżywia. Dzięki temu zyskują zdrowy blask. O oleju lnianym na włosy powinny pomyśleć osoby, które uskarżają się na rozdwajanie końcówek oraz na włosy, które się puszą, są suche i łamliwe.

A jak można stosować olej lniany na włosy? Najlepiej użyć go po prostu do olejowania włosów. Wystarczy nałożyć olej na wilgotne włosy i pozostawić na całą noc, a rano umyć głowę. Rozprowadzić można olej lniany na końcówkach lub na całej długości czupryny. Warto zabezpieczyć poduszkę ręcznikiem lub nałożyć na głowę czepek.

Włosy można olejować olejem lnianym także na ciepło. W tym celu po nałożeniu go na głowę należy podgrzać go powietrzem z suszarki, uważając, by się nie popatrzyć. Następnie po prostu zmyć.

Olej lniany można również nałożyć na włosy po ich myciu szamponem, a przed nałożeniem odżywki. Dzięki temu na pewno nie przesadzi się z jego ilością.

Oczywiście picie oleju lnianego i spożywanie go w potrawach również ma pozytywny wpływ na kondycję włosów.

Jak stosować olej lniany na twarz?

Okazuje się, że stosować olej lniany można również na twarz. W dodatku sprawdzi się zarówno u osób z cerą suchą, tłustą, dojrzałą, trądzikową, jak i alergiczną. Nie muszą się go obawiać osoby, które często zmagają się z zaskórnikami, bowiem jest tylko w niewielkim stopniu komedogenny. Dzięki temu, że olej lniany potrafi wbudowywać się w elementy tłuszczowe błon komórkowych, pomaga w regeneracji zniszczonej bariery lipidowej naskórka. O jego stosowaniu w pielęgnacji powinny pomyśleć osoby, które cierpią na atopowe zapalenie skóry (AZS), gdyż minimalizuje on utratę wody przez skórę.

Olej lniany na skórę powinien być używany wieczorem. Najlepiej stosować go codziennie lub co drugi dzień. Jak? Wystarczy nałożyć go na suchą skórę i wklepać. Wbrew pozorom, olej lniany bardzo szybko się wchłania.

Jeśli skóra jest mocno wysuszona, wówczas można przygotować kompres. Jak? Olej lniany nakłada się na ciepły ręcznik i owija nim skórę na kilka lub kilkanaście minut. Dzięki niemu suche, popękane miejsca na skórze znacznie szybciej się zregenerują.

Miesiąc na diecie wegańskiej – jak się do niego przygotować? Domowy chleb na drożdżach. Prosty przepis krok po kroku
Comments are closed.